Home / HABERLER / Güreşiyorum Porte 115.Prof.Dr.Recep Gürsoy

Güreşiyorum Porte 115.Prof.Dr.Recep Gürsoy

Güreşiyorum Porte 115.Bölüm . Prof. Dr. Recep GÜRSOY. Güreşçi, Hakem, Akademisyen, Spor bilimleri fakültesi Dekanı ve TGF Eğitim kurulu üyesi olmakla birlikte bir çok federasyonda yönetim kurulu üyeliği ve eğitim kurulu başkanlığı bulunmaktadır. Bir kaç yıldır; Profesör unvanı alan güreşçi kökenli ,başarılı minder hakemlerimiz özellikle; Yurt içinde ;TGF’ nin antrenör ve diğer seminerlerinde başarılı sunumlar yaparak bizleri bilgilendirmekte…
Kendine göre;
Sporun; fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal açıdan önemi gün geçtikçe daha çok anlaşılmaktadır. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bireyler kendileri ve çocukları için daha çok spor tesislerinin yapılması ve programların çoğaltılarak; yaygınlaştırılması yönünde artan bir talepte bulunmaktadırlar. Bireylerin bu taleplerine karşılık gerek devlet kanalıyla gerekse gönüllü kuruluşlarla bu etkinlikler yürütülmektedir. Bu bağlamda yöneticilere önemli görevler düşmektedir. Yöneticilerin yeterliliklerinin, yönetsel becerilerinin sonuçlanmasında gerekli olduğu söylenebilir. Ülkemizde de sporun yaygınlaştırılması, sağlıklı bir nesil yetiştirilmesi ve uluslararası platformlarda tanıtılmasında birinci derecede sorumlu olan Spor Genel Müdürlüğünde görev yapan yöneticilerin (merkez ve taşra teşkilatı) yeterlilik, yönetsel yetkinlik ve liderlik düzeyleri büyük önem taşımaktadır

Ülkemizi özellikle “Ulusular arası alanda başarılı bir şekilde yurt dışında temsil edip “ I. kategori “ ye kadar yükselen başarılı hakemlerimizdendir. Spor ve güreş camiasında; Düzgün karakterli, hoş görülü bir yapısı vardır. Sportif geçmişi ve yönetimsel tecrübeleri ile ülke sporuna önemli katkılar sunmaya devam etmektedir.

Prof. Dr. Recep GÜRSOY..
Kendi kaleminden.. Bilgi ve biyografi:1972 Erzurum (Dadaşlar diyarı) doğumludur.
Güreşe 14 yaşında ; Erzurum’ da ,Mukaddem TAŞGİT antrenörlüğünde başladı.
Sırası ile ; Yıldızlar ve gençlerde beş kez Türkiye şampiyonu oldu.
Milli takım kamplarında bulundu. Talihsiz menüsküs ameliyatı sonrasında çok sevdiği güreşten uzak kaldı. Ancak güreşe olan sevdasından dolayı : İstanbul’ da iken ,zamanın en iyi hakemlerinden Erkan UYBAŞ’ ın teşviki ile güreş hakemliğine başladım.
İlk -Orta ve Lise öğrenimini Erzurum’ da ,Lisans ve Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesinde ,Doktora eğitimini ise Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji ana bilim dalında tamamlamıştır.
2003 Yılında ; Yrd. Doç. Dr. oldu, 2008 yılında Doç Dr. .2014 yılında ise Prof. Dr. unvanını almıştır. Akademik düzeyde yabancı ve Türkçe olarak dilde ,bir çok makalesi bulunmaktadır. Makalesi ve bilimsel toplantılarda sunulan bir çok bildirisi ve iki adet kitap bulunmaktadır.
Evli olup, üç çocuk babasıdır.
Halen ;Muğla/Sıtkı KOÇMAN Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmektedir.

Anılar; 2002 Yılında ,dönem arkadaşı olan SGM. Müd. Yrd. Prof. Dr. Süleyman ŞAHİN ile birlikte , Larissa kentinde III. Kategori hakemlik sınavına gittiğimizde gece saat 22.00’ de Larissa’ ya varmıştık(Mayıs ayında ) .Ortam sıcak ve çok hareketli olduğu için o akşam kalacağımız otele gitmek istemedik. Saat 15.00’ e kadar vakit geçirdik. Sonrasında kalacağımız Otele gittik. O gece otelde kalmadığımız için, “100 EU” vermek zorunda kalmadığımızı düşünüp sevinmiştik. Ancak, müsabakalar devam ederken , delege olan Macar İvan Kruj yanımıza gelerek, otel parasını neden vermiyorsunuz neden üç gecelik değil de ,iki gecelik ödediğimizi sorduğunda ,bizde kendisine bir gece dışarda kaldığımızı ,dolayısı ile iki gece ücretini ödemek zorunda olduğumuz söyledik. Kendisi de bize üç gecelik otel zorunda olduğumuzu söyleyerek parayı vermemiz halinde.. ”NO mani,-NO staj “ diyerek”
Sanırım anladınız !!!

Basından;
-Güreşiyorum Ata KARATAŞ ata.karatas@tg.com.tr / www.guresiyorum.com Geçenlerde, Bizde güreş kültürü eksik diye yazmıştık.
Bakınız; yeni ABD’ye giden başarılı bir güreş hakemimiz Recep Gürsoy, altyapı ile ilgili dev bir organizasyonda görev yaptıktan sonra ne diyor:
ABD’nin Ohio Eyaleti, Ohio Üniversitesi’ndeki fizyoloji bölümüne bir proje üzerinde çalışmak için geldim. FILA’nın(UWW) dünyada birinci sınıf hakemlerinden birisi olduğum için, Amerikan Güreş Federasyonu North Dakota’daki Fargo şehrine beni hakem olarak davet etti. Amerika’nın ulusal turnuvası
18-24 Temmuz tarihleri arasında her yıl burada yapılıyor.
Yıldızlar ve gençler şampiyonasında yaklaşık 7 bin güreşçi, 200’e yakın hakem,
300 civarında gönüllü hiç bir ücret almadan bu turnuvada görev yaptı. Hayatımda hiç görmediğim bir organizasyon. Burada şu ana kadar binlerce güreş müsabakası oldu ama bir tane tartışma, bağırma, çağırma olmadı. Her şey medeni ve nezaket kuralları çerçevesinde devam ediyor. Anlatmak zor, yaşamak lazım.

Mükemmel bir spor salonu var. Türkiye’deki en büyük spor salonu sadece 5 güreş minderi alabilirken, burası 32 tane alabiliyor…(Şu anda minder sayısı arttı.)
Ne diyorsunuz işte örnek bir güreş kültürü.
Ya bizde!..
Gençler Dünya Şampiyonasına maalesef iyi başlayamadık.
2008’de takım halinde şampiyon olan ve bir daha bu unvanı yakalayamayan güreşçilerimiz, ancak iki bronz ile yetindiler. Bayanlarımız ise madalyasız döndü.
2012 ve 2016’nın altyapısını oluşturan genç güreş milli takımlarımız Avrupa Şampiyonası’nda iyi idiler ve takım halinde ilk üçe girdiler.
Grekoromende Avrupa’da altın alan Aslan Atem ile Kürşat Kiraz madalya alamadı. İki bronz madalyamızı Tolgahan Karataş ve Bayram Nigar aldı. Şampiyona serbest güreşlerle bugün sona erecek. Tahminim en az bir altınla dönecekleri. Değerlendirmeyi TGF ve teknik ekipler yapacaktır ama biz de altyapıyı bir başka yazımızda masaya yatırıp, nerelerde eksiklik oldu konuşacağız… Yetkili bir ağızdan kısa bir eleştiri ile geçelim, Çok bedava gitti madalyalar.
Çocukların tecrübesizliği ve bizim onları konsantre edip bu tür turnuvalara kafa olarak hazırlayamadığımız gibi geliyor bana.
Çok önemli mi? Değil bence. Bu sene yaşı tutanları yukarıya aktarabilmek önemli olan. Rıza Kayaalp gibi bir veya iki çocuk çıkartabilirsek devamlı olabilecek. Altyapı ile ilgili önemli bir konuya geçelim. Acaba diyorum; özellikle karakucak ve yağlı güreş, Türk güreşine kaynak olabilir mi?. Başta Kırkpınar olmak üzere, bir yılda yaklaşık en az bin tane karakucak ve yağlı güreş organizasyonu yapılıyor. Organizasyonların hepsinde TGF yönetimi, yağlı güreş yürütme kurulu ve güreşten anlayan kişiler görevli gidiyorlar. Şimdi onlara bir iş düşüyor. Nasıl olsa güreşleri baştan sona kadar izliyorlar. O zaman yetenekli olabilecek ve zaman içerisinde kendini gösterebilecek gençleri, TGF bünyesinde kurulacak özel bir komisyona bildirmelerinde yarar var diyorum. Denemekten ne çıkar. Hem organizasyona, hem de Türk güreşine hizmet etmiş olurlar. Geçen hafta yapılan Sancaktepe yağlı güreşleri üst düzey katılım ile mükemmel bir organizasyonla sona erdi. Bu hafta da Kırkpınar Başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil’i Sakarya Söğütlü ilçesinde yapılacak güreşlerde izleyeceğiz. Eğer zamanınız varsa, Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan siz güreş severleri Söğütlü’ye davet ediyor.

-Dekanımız Dünya Gençler Güreş Şampiyonasında

Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Gürsoy, 17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında Slovakya’nın Trnava kentinde düzenlenen Dünya Gençler Güreş Şampiyonasında, 3 farklı final karşılaşmasını yöneterek önemli bir başarıya imza atmıştır..
-Eğitim Kurulu
13 Kasım 2016 Pazar günü Ankara’da yapılan 4. Olağan ve Mali Genel Kurulu neticesinde göreve gelen Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın yönetiminde görev yapacak Eğitim Kurulumuz;
Yrd. Doç Dr. Celal TAŞKIRAN-İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi (Başkan)
Yrd. Doç. Dr. Ramazan SAVRANBAŞI-Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi (Emekli)
Prof. Dr. Recep GÜRSOY-Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bil. Fak. Dekanı
Doç. Dr. Mehmet ÖZAL-Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nde Araştırmacı
Doç. Dr. Adnan ERSOY-Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi
Yrd. Doç. Dr. Beytullah DÖNMEZ-Giresun Üniversitesi Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Ramiz ARABACI-Uludağ Üniversitesi BESYO Bölüm Başkanı
Doç. Dr. Hamdi PEPE-Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi
Doç. Dr. Erkan DEMİRKAN-Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü
Prof. Dr. Recep GÜRSOY..
TGF 13-15 ARALIK 2019 MİLLİ TAKIM ANTRENÖR SEMİNER(Ank. Elmadağ/Serbest Güreş Milli Takım Kamp Eğitim Merkezi) PROGRAMI
İKİNCİ Gün (14/12/2019)
Altıncı dersimiz
09.00 ‘da:
Prof. Doç. Dr. Recep GÜRSOY :
” Farklı Antrenman Türlerinin Kardiovasküler sistem üzerine etkileri ” ile başlayacak.
Ata Hoca www.guresiyorum.com

-ABD’de Gürsoy rüzgarı
DİLEK BAYRAK/ERZURUM gazetesi – Erzurum Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim üyesi ve eski milli güreşçi Doç. Dr. Recep Gürsoy, ABD’de düzenlenen güreş organizasyonunda hakem olarak mindere çıktı.

-Dekan Gürsoy Trnava’ da 3 final yönetti Slovakya’nın Trnava kentinde düzenlenen Dünya Gençler Güreş Şampiyonasında MSKÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Gürsoy, 3 final karşılaşmasını yönetti.

1723 Eylül 2018 tarihleri arasında Slovakya’nın Trnava kentinde düzenlenen Dünya Gençler Güreş Şampiyonasında Türkiye adına hakemlik görevi verilen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Gürsoy, şampiyonada 3 finalin karşılaşmasını yönetti.
Uluslar arası hakem kokartlı Dekan Gürsoy, RusyaHindistan, AmerikaAzerbaycan ve RusyaAzerbaycan maçlarının final karşılaşmalarında görev alarak hem Türkiye, hem de Muğla adına önemli bir başarıya imza attı.
Dünya Gençler Güreş Şampiyonasına Ulusalar arası hakem olarak davet edildiğini belirten MSKÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürsoy, “Bir hafta süren Dünya Gençler Güreş Şampiyonasında üç önemli final maçını yönettim. Karşılaşmalardan alnımızın akıyla çıktık. Bu karşılaşmaların tarafıma verilmesi Türkiye adına beni onurlandırdı” dedi.
Türk Milli takımı şampiyonada takım halinde beşinci olurken, Grekoromen stilde Kerem Kamal altın, Erkan Ergen ve Muhittin Sarıçiçek bronz madalya kazanmıştı. Serbest Stilde ise Arif Özen altın Erhan Yaylacı da bronz madalyanın sahibi oldu. Böylelikle Türkiye Dünya Gençler Güreş şampiyonasında toplam 5 madalya kazanmıştı

-Kitap Açıklaması
Sporun; fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal açıdan önemi gün geçtikçe daha çok anlaşılmaktadır. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bireyler kendileri ve çocukları için daha çok spor tesislerinin yapılması ve programların çoğaltılarak; yaygınlaştırılması yönünde artan bir talepte bulunmaktadırlar. Bireylerin bu taleplerine karşılık gerek devlet kanalıyla gerekse gönüllü kuruluşlarla bu etkinlikler yürütülmektedir. Bu bağlamda yöneticilere önemli görevler düşmektedir. Yöneticilerin yeterliliklerinin, yönetsel becerilerinin sonuçlanmasında gerekli olduğu söylenebilir.

Ülkemizde de sporun yaygınlaştırılması, sağlıklı bir nesil yetiştirilmesi ve uluslararası platformlarda tanıtılmasında birinci derecede sorumlu olan Spor Genel Müdürlüğünde görev yapan yöneticilerin (merkez ve taşra teşkilatı) yeterlilik, yönetsel yetkinlik ve liderlik düzeyleri büyük önem taşımaktadır.

Lütfen okuyalım::..
………………Linkler..
https://www.haberturk.com/mugla-haberleri/63806176-dekan-gursoy-trnavada-3-final-yonettislovakyanin-trnava-kentinde-duzenlenen-dunya-gencler

https://kidega.com/yazar/recep-gursoy-203593http://www.erzurumgazetesi.com.tr/haber/ABD-de-Gursoy-ruzgari/43389https://www.mu.edu.tr/tr/haber/dekanimiz-dunya-gencler-gures-sampiyonasinda-36https://www.guresiyorum.com/m-takim-antrenorlerine-seminer/https://www.turkiyegazetesi.com.tr/Genel/a455775.aspx

Dediğim gibi yazacak çok şey var..
ve dahi güreşi için yaptığı önemli katkılar nedeniyle
Prof. Dr. Recep GÜRSOY ’‘den
Allah razı olsun..
Dedim ya
Sayfalar yetmez hayatını yazmaya..
…………………….
Daha önce
114 Değerli Şahsiyeti yayınladık.
Aralık 2019’ da ile

 1. Proje olarak “Portre” dizisine başlamıştık.
  2.Proje olarak ise; “Olimpiyatlar’ da Türk güreşi dizi halinde idi sona erdi.
  Dediğim gibi bu konuda önerilerinize de açığız.
  Başta; Ömer Suzan hocam ile Yusuf Taşkan ve diğer destek veren herkesten Allah arzı olsun
  Whatsap; 05327757725-
  Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda..
  Not;1 Listede daha bir çok değerli isim var sırası geldikçe yayınlayacağız ..
  Not; 2; 114 Değerli şahsiyeti bu “Güreşiyorum/Portre” de elimizden geldiği kadarı ile ;
  Türk sporu ve dahi Güreşine katkılarından dolayı dile getirmeye çalışıyoruz.
  Eksiğimiz, hatamızda oluyor.
  Bu kadar uzun bir ömrü bir veya iki sayfaya sığdırmaya çalışıyoruz.
  Esasında her biri onlarca sayfayı hak ediyor..
  Özellikle Güreş yazarı günümüzde bir elin parmakları kadar bile değil.
  Benden “GÜREŞİYORUM “ olarak bu kadar.
  Hakkı geçen vardır mutlaka, helal etmeniz dileği ile.
  Not;3 ; Şu anda aktif güreşen ve Avrupa,Dünya ile Olimpiyat Şampiyonlalrını daha sonra inşallah..
  Not; 4 Haber sırası ile; Önce www.guresiyorum.com ,Facebook(Toplu Fotoğraflar en çok orda(En fazla 80 Fotoğraf) ,YouTube(Güreş ile ilgili 232 Video yayınladım ..), İnstagram (En fazla 10 Fotoğraf ve kısıtlı metin ), Twiteer(En fazla 4 Fotoğraf) ve Whatsapp gruplarında paylaşıyorum. (Whatsapp gruplarına eklenmek isteyen istekte bulunabilir ) 0505 369 02 02 ‘den de Bazen Cep mesajları atıyorum.(Buradan da artık seyrek atıyorum )
  Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda.
  DERECELERİ; Kaynak ; www.unitedworldwretling.org

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top