Home / HABERLER / Güreşiyorum Porte 111.Recep Kılıç
Güreşiyorum Porte 111.Recep Kılıç

Güreşiyorum Porte 111.Recep Kılıç

Güreşiyorum Porte 111. Bölüm Recep KILIÇ Hem minder ve hem de yağlı güreş yaptı. “Bir koltukta bir çok farklı branşta başta güreş olmak üzere ,görev sorumluluğunun bilincinde hareket etmenin yanında başarılı olmak her yiğidin karı değil..
Sayalım ;Güreşçi, Akademisyen, TGF’ de yöneticilik, Yağlı güreş kurul başkanlığı, Üniversite mezunu ilk Başpehlivan unvanı ile birlikte Yüksek Lisans mezunu, Gazi Üniversitesinde Öğretim görevlisi olarak görev yapmanın dışında da bir çok branşta aktif yönetici olarak görev ,İskenderun Demir çelik ile, Kayseri Şeker ,Ankara /Şeker spor ve Ulaştırma spor’ da ve Almanya’ da güreş, teknik adam olarak;
Ulaştırma’ da teknik direktör olarak ,milli takımlarda antrenör olarak görev ,Türkiye Geleneksel Sporları Federasyonu başkanlığı ve bir çok kuruluşta yönetici olarak görev ve Belediyelerde de yine aktif olarak başta Düzce olmak üzere görev, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Kule Hakemi olarak görev yapma……
Recep KILIÇ; aşağıda da okuyacaksınız.
Genelde daha çok
“Türk Güreşine faydalı olacak icraatlar yapmaya gayret etti.……………..
1957 Erzin/Hatay doğumludur.
Büyüklerde; Büyükler Avrupa ‘ da güreşti. ve Balkan şampiyonalarında madalyalar aldı.
Bitmedi.; Güreşe 1972 yılında kendi imkanları ile başlamıştır. Evli olan Kılıç….
Daha sayılabilir….
Başlıklardan;
– Gazi Üniversitesi emekli öğretim üyesi olan Kılıç, Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili olarak görüşlerini şöyle açıklamaktadır:
“Geleneksel olarak yapılan yağlı güreşlerin doğru gelenekselliğinin bozulmadan devamının sağlanması, Kırkpınar güreş alanının tarihine yakışır bir şekilde yeni stadyumun yapılması, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin bütün ülkeye, iletişim kuruluşlarıyla birlikte duyurulması, Kırkpınar’da her yıl şampiyon olana 1 kg. altından yapılmış kemer, üç yıl şampiyon olana 5 kg. Altın kemerle ödüllendirilmesi, yağlı güreşin uluslararası hale getirilmesi halinde gelenekselliğinin bozulmadan, modern kurallar hazırlanarak yapılmasıdır.”
– Yüksek Lisans Tezi; “Güreşte Kural Değişiklikleri ve Yeni Sistemlerin Geliştirilmesi”
-Yüksek Lisans Tezi; ;”15-16 Yaş Güreşçilerde Dairesel Çubukla Kuvvet Antrenmanın Etkileri”
– Minder güreşinde 1974-1984 yılları arasında 10 defa Türkiye Şampiyonu,

-Anı başlıklarından;
-1974 yılında Adana Motor Meslek Lisesinde okurken, Ankara’da 17-20 Yaş Serbest Güreş Gençler 90 kg. da Türkiye Şampiyonu oldu.Okul yönetimi onu güreş Milli Takım kampına göndermedi.
-Toplantı davetine ; Mahmut Atalay, Tevfik Kış, Ahmet Ayık, Bayram Şit, Yalçın İpbüken, Ümit Demirağ ve Ali Tokuş hocam katıldılar.
Ben onlara o anda Akademide okuduğumuzu ve ilerde Türk Güreşi’ nin kalkınma projesini hazırlayabilmemiz için,
-1978 yılında Ankara’da önce Ergün Yıldırım’ a ve sonra Tevfik Kış’ a güreşçilerin bir sosyal dayanışma derneği kurmayı önerdi. Tevfik hoca çok olumlu ve sevinçle karşıladı.
-1982 yılında 90 kg.da İsmail Temiz’i çok rahat yenerek Türkiye Şampiyonu oldu. İsmail Temiz çok yetenekli ve çok teknik hatta sanki güreşmek için yaratılmıştı.
-1993-1996 yıllarında İsmail Demirci, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Tevfik Sarpkaya ile defalarca beni de yanına alarak, Yağlı güreşin Federasyon olması için görüşmeler yaptı.
– Gelenek Spor Dalları Başkanlığında başkanlık görevim devam ederken, yağlı güreşlerin geleceğini garanti altına alabilmek ve yıllık programlarla yapılacak tarihleri, önceden tespit edip ilan yapmayı planlıyordular.
– Bugün Geleneksel Spor Vakfı’nın adı değiştirilerek, Ata Sporları Vakfı oldu. Şu anda Ankara Beştepe’ de Meclis Sosyal Tesisleriyle, Atlı Sporlar Federasyonu Tesisleri arasında 2000 metre kare arazide hizmetlerini sürdürmektedir.……………………… Detaylı bilgiler ekte..

Recep KILIÇ;
Bir ömre o kadar çalışma sığdırmış ki.
Bravo hocam..

Recep KILIÇ ’ tan .
İşte size yazılı olarak ;
RECEP KILIÇ
 1957 yılında Hatay’ ın Erzin Kazasında doğdu.
TAHSİLİ:
 1979 yılında Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisinden mezun oldu.
 1992 yılında antrenman bilgisinde yüksek lisansını tamamladı.
 Lisans Tezi, “Güreşte Kural Değişiklikleri ve Yeni Sistemlerin Geliştirilmesi”
 Yüksek Lisan Tezi;”15-16 Yaş Güreşçilerde Dairesel Çubukla Kuvvet Antrenmanın Etkileri”
BAŞARILARI:
 1974 yılında Gençler Türkiye Şampiyonu.
 Minder güreşinde 1974-1984 yılları arasında 10 defa Türkiye Şampiyonu.
 1981 yılında Atatürk Kupası Şampiyonu.
 1975,1976 yıllarında Balkan 3.sü, 1977 yılında Balkan 2.si
 1981-1982 yıllarında Almanya Güreş Ligi Şampiyonu.
 1982 yılında Kırkpınar Başaltı 3.sü.
 1986 yılında Kırkpınar Baş 2.si.
 1987 yılında Kırkpınar (Baş Pehlivanı) Baş 1.si.
 1988 yılında Kırkpınar Baş 2.si.
 1982-93 yılları arasında Geleneksel Güreşlerde elliden fazla birincilik kazandı.

SPOR YAPTIĞI KULÜPLER:
 İskenderun Demir Çelik Spor Kulübü
 Ankara Şeker Spor Kulübü
 Almanya Stutgart Aalen KSW Spor Kulübü
 Kayseri Şeker Spor Kulübü
 Ulaştırma Bakanlığı Spor Kulübü

ALDIĞI GÖREVLER:
 Milli takımlarda antrenörlük
 İskenderun Demir Çelik Spor Kulübü Güreş Antrenörü
 Ulaştırma Bakanlığı Spor kulübü Teknik Direktörlüğü
 Başkent Buz Sporları Kulübü Kuruculuğu ve Yönetim Kurulu Üyeliği
 Turizm Bakanlığı Spor Kulübü Kuruculuğu ve Yönetim Kurulu Üyeliği
 Polis Akademisi Spor Kulübü Kuruculuğu ve Yönetim Kurulu Üyeliği
 Gazi Üniversitesi Spor Kulübü Yöneticisi ve Genel Kaptanlığı
 Türkiye Güreş Federasyonu Üyeliği
 Tarihi Kırkpınar Güreşleri Kule Baş Hakemliği
 Geleneksel Sporlar Federasyonu Başkanlığı
 1990-2009 yılları arasında Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi olarak yaptı.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜNDEKİ BAŞARILARI:
 1997 Yılında Gazi Üniversitesi Spor Kulübü 7-14 Yaş Alt Yapı çalışmaları
 Futbol Bayan-Erkek, tenis, voleybol, basketbol, jimnastik, step-aerobic, yüzme, badminton ve hentbol branşlarını altyapıdan başlattı
 Futbol Erkeklerde 2defa B genç Ankara 1.liği
 Futbol Bayan 1.Liginde 3 defa Türkiye Şampiyonluğu
 Basketbol Erkek 3. Ligden 2. Lige yükseltme
 Hentbol Bayan 1.ligten Süper Lige Yükselme
 Voleybol Bayan Bölgesel Ligden 3.lig 2.lig ve 1.lige yükselme
 Amerikan Futbolu 1. Ligde 2 defa Türkiye 2.liği
 1997-2009 yılları arasında6-13 yaş kız-erkek çocuklar tam güne yaz okulu faaliyetleri

BELEDİYELERE HİZMETLERİ:
 2015 yılı Antalya Muratpaşa Belediyesi Recep Gürbüz Spor Tesisi’nin yerinin belirlenmesi, kapasitesi ve projesinin çizilmesi koordinatörlüğünü yaptı.
 2015-19 yılı Düzce Belediyesi Güreş İhtisas Kulübü Kurucusu ve Başkanlığını yaptı.
 Düzce Belediyesi 1250 metrekare Güreş Salonu(Ring üzerine 350 metrekare 2 adet güreş minderi, 120 metre tartan atletizm pisti, ful kondisyon aletleri, duvar aparatları, soyunma odaları, sauna. Sekreterlik, başkanlık toplantı odası, ısıtma sistemleri) Koordinatörlüğünü yaptı.

MEDENİ HALİ: Evli ve 3 çocuk babası. Çalışmalardan ötürü ,, biraz ihmal mutlaka olmuştur. Ama ailem bu konuda bana çok destek oldu. İyi ki varlar…

Anılar;
Recep Kılıç
Anılar
1. 1974 yılında Adana Motor Meslek Lisesinde okurken, Ankara’da 17-20 Yaş Serbest Güreş Gençler 90 kg. da Türkiye Şampiyonu oldu. Okul yönetimi beni Güreş Milli Takım kampına göndermemişti. Adana’da o yıllarda halterde antrenörlük yapan Cafer hoca bana, halter stillerini öğreterek Sivas’ a Halter Şampiyonasına gönderdi.1974 yılında halterde de gençler Türkiye Şampiyonu oldum.
2. 1977 yılında Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisinde okurken, Ulustaki Yeni Otelin lobisinde şampiyonları ve güreş adamlarını davet ederek bir toplantı yaptım.
Toplantı davetime ; Mahmut Atalay, Tevfik Kış, Ahmet Ayık, Bayram Şit, Yalçın İpbüken, Ümit Demirağ ve Ali Tokuş hocam katıldılar. Ben onlara o anda Akademide okuduğumuzu ve ilerde Türk Güreşi’nin kalkınma projesini hazırlayabilmemiz için, Akademide okuyan 20′ ye yakın güreşçinin yönlendirilmesini ve Dünyada sporda ileri gitmiş ülkelere çeşitli eğitim ve seminerlere gönderilmemizi önerdim.
3. 1978 yılında Ankara’da önce Ergün Yıldırım’ a ve sonra Tevfik Kış’ a güreşçilerin bir sosyal dayanışma derneği kurmayı önerdim. Tevfik hoca çok olumlu ve sevinçle karşıladı. Yakup Topuz ve Mehmet Uysal’ın da içinde bulunduğu yaklaşık 10-12 kişiyle toplantı yaptık kurucu heyet belirlendi.
Tevfik hocanın katkılarıyla Ankara Maltepe Camii’ nin karşısında yeni bir binada daire kiraladık.
Tevfik hoca her ay 5.500 TL kira parasını bana verir, ben de Kızılay’da Yapı Kredi Bankası’na yatırırdım.
Toplantı yaptığımız güreşçiler bu kuruluştan vazgeçtiler.
Tevfik hocayla altı ay kirasını ödediğimiz daireyi geri iptal ettik. Tevfik hocayla devamlı görüşüp konuşuyor güreş için bir sosyal faaliyet kurmaya çabalıyorduk.
Tevfik hocayla vakıf kurma kararı aldık.
Ben, Ulusta Stad Oteli’nin yan tarafında Vakıflar Bölge Müdürlüğüne giderek vakıf kurma tüzük model dosyasını alarak Tevfik hocaya getirdim. Şampiyonlar ve Federasyon başkanı bir araya gelerek Türk Güreş Vakfını kurdular.
4. 1982 yılında 90 kg.da İsmail Temiz’i çok rahat yenerek Türkiye Şampiyonu oldum. İsmail Temiz çok yetenekli ve çok teknik hatta sanki güreşmek için yaratılmıştı.
Benim hem minder hem de yağlı güreşte teknik becerim çok düşüktü. Güreşe geç(17 yaş) başlamıştım. Teknik çalışmak pek nasip olmamıştı. Güreş teknikleriyle ilgili ne öğrendiysem görerek ve güreş antrenmanları esnasında öğrendim, bunu da teknik beceriye dönüştürmem çok zor oluyordu, hep güç ve kondisyonla müsabaka yaptım. 1982 yılında milli takıma, beni yok sayarak İsmail Temizi koydular. Ben de o andan itibaren minder güreşini bıraktım. Bir İç Anadolu kıspeti alarak, Adapazarı Akbalık Yağlı Güreşlerine katıldım. Oradan Edirne Kırkpınar Güreşlerine geçtim. Beni baş altına aldılar. Rahmetli Kara Ali’nin kıspetini giydim ve üç kişiyi yenerek Başaltı üçüncüsü oldum. Aynı zamanda 1982 Tarihi Edirne Kırkpınar Güreşleri Centilmen Güreşçisi seçildim..

5. 1993-1996 Yılında ilk seçimle göreve gelen İsmail Demirci Başkanlığında Türkiye Güreş Federasyon Yönetim Kurulu’na girdim. yönetiminde , bir yıl Alper Yazoğlu’nu iki yıl da Ali Toker’i Yağlı Güreşten sorumlu Asbaşkan yaptı. Yağlı güreşlerinin bütün sorumluluğunu alarak yine yönetimini ben devam ettirdim.
1993-1996 yıllarında İsmail Demirci, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Tevfik Sarpkaya ile defalarca beni de yanına alarak, Yağlı güreşin Federasyon olması için görüşmeler yaptık. 1996 yılının başlarında yağlı güreş içinde olmak sureti ile Geleneksel Spor Dalları Federasyonu kuruldu.Hemen akabinde1996 yılının başlarında Antalya Doğru Yol Milletvekili Sami Küçükbaşkan’ın desteği ile (Mehmet Öztürk tarafından) Gençlik ve Spor Bakanı Ersin Taranoğlu beni Ankara Nenehatun caddesinde bulunun Sportoto binasındaki odasına çağırarak, Geleneksel Spor Dalları Federasyon Başkanı olarak atadı. Yanımda Hüseyin Şahin ve Ali Gümüş de hazır bulunuyorlardı.
Ersin Tarhanoğlu ile daha sonra görüştüğümüzde federasyonun bir ihtiyacı olup olmadığını sordu. Ben de ondan kırsal kesimlerde yapılan yağlı güreşlerde peyder pey geçici ve kiralık kullanılmak üzere 50.000 kişilik portatif tribün, 2 adet İveco marka tır, dış kısmı yağlı güreşle giydirilmiş ve hopörlerle donatılmış, iç kısmı video kamera ve ses cihazı güreşlerde hakem semineri ve kule hakemliği olarak kullanacak şekilde yapılmasını istedim.
Ayrıca Antalya Olimpos’un bitişiği, Çıralı Sahil Köyü’nün sol tarafında 100. 000 metre kare hazine arsasına köylülerin müsaadesinin olduğunun ve 20.000 kişilik deniz tarafı sıfır dağ tarafına yükselecek konumda bir yağlı güreş er meydanı talebimizi de bildirdik. Taleplerimizin tamamını olumlu karşıladı. Kısa süre sonra taleplerimiz tamamlanmadan Spor Bakanlığından ayrılarak Tarım Bakanı oldu.
6. Gelenek Spor Dalları Başkanlığında başkanlık görevim devam ederken, yağlı güreşlerin geleceğini garanti altına alabilmek ve yıllık programlarla yapılacak tarihleri, önceden tespit edip ilan yapmayı planlıyorduk.
Ben, Mehmet Öztürk ve Cazgır Osman, Fethiye’den Elmalı’ya geçerken Antalya Seki Belediyesine de uğradık. Söğüt Belediye Başkanı ve Fethiye Eldirek Muhtarı da orada bulunuyordu. Yağlı Güreş’in geleceğinden konuşurken Seki Belediye Başkanı güreş alanından 100. 000 metre kare araziyi yağlı güreşler için Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’na bağışlayacağını vaat etti. Söğüt Belediye Başkanı benim arazim Seki’den daha çok, ben de 250.000 metre kare bağışlıyorum dedi. Fethiye Eldirek Köyü Muhtarı da 60.000 metre kare yağlı güreş alanı yaptım ben de onu bağışlıyorum dedi.
1996 yılı Seki Yağlı Pehlivan Güreşlerini yapıyorduk. Spor Bakanı Ersin Taranoğlu’nun yerine Bahattin Şeker Spor Bakanı olmuştu. Güreşlere devam ederken Seki’ye bir açılış için Bahattin Şeker’in geldiğini öğrendim. Açılış yapılan yere gittim ve federasyona bir bağış yapılacağını söyleyerek, bakan beyi güreş alanına davet ettim. Kule Hakemliğine çıktık, Seki Belediye Başkanı, Spor Bakanı Bahattin Şeker’e 100.000 metre kare o anda önümüzde güreş yapılan araziyi, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’na bağışladığını söyledi. Bize verdiği sözü de yeniden tekrar etmiş oldu. Bunun üzerine Cazgır Osman, bakan beyin şahitliğinde halka ilan etti.
1996 yılında özerk Spor Federasyonu yoktu. Geleneksel Spor Dalları Federasyonunun özerk olmasını ve yağlı pehlivan güreşlerinin garanti altına alınmasını planlıyorduk.
1991 Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşlerinde de başpehlivanlar olarak, bir vakıf kurma kararı da almıştık. Arsaların da söz verilmesiyle Geleneksel Sporlar Vakfı tüzüğünü hazırlattırdım. Bağışlanan arazileri de kurulacak bu vakfa mülkiyet olarak alacaktık.
1996 spor federasyonları seçim kararı alındığından, vakıf kuruluşunu tamamlayamadık.
1996 yılının başında Ersin Tarhanoğlu beni atadığında yeni kurulduğu için, 1996 yılının sonunda yapılacak Spor Federasyonları seçimlerinden, Geleneksel Spor Dalları Federasyonunun muaf olacağını söylemişti. Bazı kişilerin (…….)Geleneksel Spor Dalları Federasyonu üzerindeki hesaplarından dolayı, Spor Bakanlığı Danışma Kurulu tarafından 1996 Spor Federasyonları seçimlerine katılma kararı aldırıldı. Hatta 1996 sonunda yapılan Spor Federasyonları seçim tüzüğüne, Kırkpınar’da 2 yıl ağalık yapan, tahsiline bakılmaksızın Geleneksel Spor Dalları Federasyonuna başkan adayı olur diye madde eklendi.

1996 yılının sonunda yapılan seçimleri 12 oyla kaybettim, kurucu başkanlığım 6 ay sürmüştü.
Seçimlerde Alper Yazoğlu Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı olmuştu.
Maalesef Seki, Söğüt ve Fethiye Eldirek kasabalarında, söylememe rağmen vaat edilen arazileri vakfa kazandırmaya uğraşmadılar.

Bugün Geleneksel Spor Vakfı’nın adı değiştirilerek, Ata Sporları Vakfı oldu. Şu anda Ankara Beştepe’ de Meclis Sosyal Tesisleriyle, Atlı Sporlar Federasyonu Tesisleri arasında 2000 metre kare arazide hizmetlerini sürdürmektedir. 29.05.2020

BASIN’ dan..
-Ata sporumuz Güreşte Düzce’nin adını duyurmak için kollar sıvandı.
Ata sporumuz Güreşte Düzce’nin adını duyurmak için kollar sıvandı, Aydın pınar Köyü Spor Salonun da Olimpiyat, Avrupa ve Balkan, Şampiyonluğu ve Tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinde şampiyon olan Kenan Şimşek ve Recep Kılıç Minik sporculara güreşin tüm kurallarını öğretmek için çalışmalarına başladılar. İlgi had safhada, gelecekte sporcu sayısı çok artacak gibi görünüyor.

Bu 2 tecrübeli isim ve Türk güreşine damgasını vuran isimler ile yaptığımız röportajda biz sorduk ve güreş ile ilgili çok bilmediklerimizi paylaştık. İşte bu söyleşinin tam metni.

“Türkiye’de Gazi Üniversitesini bitirmiş ender sporculardan biriyim. Buna rağmen şu ana kadar gerçekten istediğim yerde ve imkânlarda iş imkânı bulamadım. Ankara Büyük Şehir Belediyesinde işçi olarak çalıştım. Gazi Üniversitesinin Beden Eğitimi Bölümünden mezun olduğum için geçtiğimiz yıl milli olmuş ve Türkiye’ye madalyalar kazandırmış, sporculara tanınan haktan yararlandım. Bize tanınan şansı iyi değerlendirdim. Ankara Büyük Şehir Belediyesindeki işimden istifa ederek Milli sporcu olduğum için Beden Eğitimi Öğretmenliğini tercih ettim ve ilk olarak Düzce Aydınpınar Köyü Ortaokulun da Beden Eğitimi öğretmenliğine başladı”

Bu günkü 2. Röportaj konuğumuz Recep Kılıç. Öncelikle Recep Kılıç’ı bir tanıyalım. Kılıç 1957 Hatay doğumlu. 16-17 Yaşlarında Adana’da Minder güreşi ile güreş hayatına başladı ve Karakucak güreşi yaptı. Adana Motor Meslek Lisesi mezunu olan Kılıç, daha sonra Ankara Gençlik Spor Akademisini bitirdi. Gerisini kendisinden dinleyelim.

“Daha sonra Gazi üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev yaptım. Güreştiğim kulüpler İskenderun Demirçelik, Ankara Şekerspor, Almanya AALEN Stuttgart, Kayseri Şekerspor ve ardından tekrar İskenderun Şekerspor takımları.

1986 yılında tarihi Kırkpınar güreşlerinde ikinci, 1987 yılında ise şampiyon oldum. 1988 yılında tekrar ikinci oldum. Türkiye de yapılan ve yaz aylarında çeşitli illerde yapılan geleneksel yağlı güreşlerde 50 kez birinciliğim var. Hem tarihi Kırkpınar Güreşlerinde hem de Karakucak ve Minder Güreşlerinde başarılı müsabakalar ve çeşitli şampiyonluklar aldım. 1974- 1984 arası Türkiye Şampiyonluklarım var. İki kez de Balkan ikinciliğim var”

YENİ NURETTİN VE HAYDAR ZAFERLERİ YETİŞTİRECEĞİZ

“Düzce ili çok ünlü Dünya ve olimpiyat şampiyonlarını çıkartmış bir il. Bizde bu potansiyeli olan ve özellikle Ata sporumuz yağlı güreşe çok önem veren bu ilden yeni Nurettin Zafer, Haydar Zafer ve Hamit Kaplanlar yetiştirmek için kolları sıvadık. Bize bu konuda çok büyük destek olan ve her istediğimize sıcak bakan ve destekleyen Düzce Valimiz Ali Fidan’a ve Düzce Belediye Başkanımız Mehmet Keleş’e çok teşekkür ediyorum. Türk güreşine bu kadar başarı getiren iki kişi olarak Biz gelecekte Türk güreşine Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonlarını çıkarmak için kollarını sıvadık”

AİLELERE ÇAĞRIM

“Düzce’deki ailelere tavsiyem çocuklarını spora ve güreşe yöneltsinler. Biz bu çocuklarımız ile çalışmalarımızı yaparken bunların hangi spor dalına yatkın olduğunda tespit edeceğiz ve bunları başarılı olacakları spor dallarına yönelteceğiz. Birde spor yapan çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzaklaşması çocuklarımızı uyuşturucu bağımlılığından kurtarmak ve madde bağımlılığından kurtarmak için çok büyük çabalar yapacağız. Onların fiziki gelişimlerini kontrol altına alacağız. Spor yapan gençlerin okullarında da başarılı olacaklardır. Çocuklar sporda güçlü fizik, çabukluk, çeviklik ve öz güvenlerini spor ile kazanacaklardır”

DÜZCEDEKİ TÜM OKULLARA ÇAĞRIM VAR

Düzce ilinde spora çok büyük bir ilgi var. Çocuklarımız özellikle futbola gidiyorlar. Bunda güreşe çok fazla önem verilmemesi çok önemli. Biz güreş sporunun da futbol gibi sevileceğine inanıyoruz. Şimdiden 100 sporcumuz var. Düzce Belediye spor çatısı altında çok sporcumuz olacak. Gelecekte tarihi Kırkpınar’da ve Minder Güreşinde Düzce ili söz sahibi olacak illerin başında gelecek. Düzce’de ilk çalıştığımız okul Aydınpınar Köyündeki Ortaokul oldu. Bu konuda yardımlarını esirgemeyen okul yönetimine çok teşekkür ediyorum. Bu salon şimdilik yeter fakat zamanla burası bize yetmeyecektir. Düzce Belediye Başkanımız Mehmet Keleş bize Aziziye İlköğretim okulunun yanında bulunan spor salonunda değişiklikler yapılacağını ve çalışmaların en kısa zamanda burada yapılacağını söylediler. Bizde buranın bir an önce yapılarak bize teslim edilmesini istiyoruz. Başkanımıza da bunun için çok teşekkür ediyoruz”

-626. KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI RECEP KILIÇ
1987 yılı 626. Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı 1957 Hatay, Erzin doğumlu Recep Kılıç 1957 yılında Hatay`ın Erzin İlçesi`nde doğmuştur. Güreşe Hatay`da başlamış Ankara`da mindere devam etmiştir.
İlk kez milli mayoyu giymiş Avrupa şampiyonluklarına katılmış dereceye girememiştir. Yüksek tahsilini yapmış ve güreş tekniği ve taktiği adlı 150 sayfalık bir kitap yazmıştır.
Mali olanaksızlıklar nedeni ile yağlı güreşlere katılmış Anadolu`yu dolaşmıştır. Çok efendi ve temiz güreşen bir güreşçidir.1987 yılında Kırkpınar başpehlivanı olmuştur.

………………Linkler..
http://www.duzceparantez.com/Spor-Haberleri/43094-gelecegin-olimpiyat-sampiyonlari-buradan-cikacakhttp://www.hudutgazetesi.com/yazar/4274/antrenr-akademisyen-federasyon-bakan-hakem-bapehlvan-recep-kili-1.html
http://kirkpinar.org/baspehlivanlar/baspehlivan/wGA9O6rV-626.%20K%C4%B1rkp%C4%B1nar%20Ba%C5%9Fpehlivan%C4%B1%20Recep%20K%C4%B1l%C4%B1%C3%A7

Dediğim gibi yazacak çok şey var..
ve dahi güreşi için yaptığı önemli katkılar nedeniyle
Recep KILIÇ hocamız’ dan
Allah razı olsun..
Dedim ya
Sayfalar yetmez hayatını yazmaya..
…………………….
Daha önce
111 .Değerli Şahsiyeti yayınladık.
Aralık 2019’ da ile
1. Proje olarak “Portre” dizisine başlamıştık.
2.Proje olarak ise; “Olimpiyatlar’ da Türk güreşi (En son 2016 Rio Olimpiyat oyunlarının yayınlandık ve sona erdi.)
Dediğim gibi bu konuda önerilerinize de açığız.
Başta; Ömer Suzan hocam ile Yusuf Taşkan ve diğer destek veren herkesten Allah arzı olsun
Whatsap; 05327757725-
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda..
Not;1 Listede daha bir çok değerli isim var sırası geldikçe yayınlayacağız ..
Not; 2; 104 Değerli şahsiyeti bu “Güreşiyorum/Portre” de elimizden geldiği kadarı ile ;
Türk sporu ve dahi Güreşine katkılarından dolayı dile getirmeye çalışıyoruz.
Eksiğimiz, hatamızda oluyor.
Bu kadar uzun bir ömrü bir veya iki sayfaya sığdırmaya çalışıyoruz.
Esasında her biri onlarca sayfayı hak ediyor..
Özellikle Güreş yazarı günümüzde bir elin parmakları kadar bile değil.
Benden “GÜREŞİYORUM “ olarak bu kadar.
Hakkı geçen vardır mutlaka, helal etmeniz dileği ile.
Not;3 ; Şu anda aktif güreşen ve Avrupa, Dünya ile Olimpiyat Şampiyonlarını daha sonra inşallah..
Not; 4 Haber sırası ile; Önce www.guresiyorum.com ,Facebook(Toplu Fotoğraflar en çok orda(En fazla 80 Fotoğraf) ,YouTube(Güreş ile ilgili 232 Video yayınladım ..), İnstagram (En fazla 10 Fotoğraf ve kısıtlı metin ), Twiteer(En fazla 4 Fotoğraf) ve Whatsapp gruplarında paylaşıyorum. (Whatsapp gruplarına eklenmek isteyen istekte bulunabilir ) 0505 369 02 02 ‘den de Bazen Cep mesajları atıyorum.(Buradan da artık seyrek atıyorum )
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda.
DERECELERİ; Kaynak ; www.unitedworldwretling.org

Kilic, Recep (TUR)

Date Competition Style Age Group Weight Class Country Rank
1980-04-24 European Championship
Freestyle Seniors 90.0 TUR 9.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top