Home / HABERLER / Güreşiyorum Porte 104.Mehmet Esenceli
Güreşiyorum Porte 104.Mehmet Esenceli

Güreşiyorum Porte 104.Mehmet Esenceli

Güreşiyorum Porte 104.Bölüm Avrupa Şampiyonu(iki kez) Mehmet ESENCELİ; İki kez Avrupa Şampiyonu olup,cesaretli ile tekniği yüksek bir güreşçi olarak bilinir. “Beni yenemeyeceğini anlayınca bana kafa attı, Burnum ve üç tane dişim kırıldı, doktorların güreşemez demesine rağmen güreşi bırakmayarak o halde o hırsla devam ederek rakibimi yendim. İşte ispatı..
“Güreşçi, Şampiyon, Kulüp ve Serbest Stil milli takım Antrenörü, İl temsilcisi, TGF Karakucak kurulunda ve diğer. Ordular arası Dünya, Avrupa (İki kez ),Balkan Şampiyonu ve 1968 Meksiko Olimpiyat oyunlarına katıldı. Kahraman Maraş’ ta adının verildiği birde Dulkadiroğlu İlçesinde Mehmet ESENCELİ caddesi var. (Aramak isterseniz; M. Esenceli hocamızı;0506 810 66 50) .Kahramanmaraş’ın ,Türk güreşinde ayrı bir yeri var. M. Esenceli; Güreşte bir marka olan ; Kahraman Maraşta ’ ta son dönemde; yetişen kaliteli güreşçiler ve güreşlerdeki canlılığa dikkati çekip, güreşlerdeki bu heyecanı gördükçe, biz eski şampiyonlar umutlandığını ve Kahramanmaraş’tan Ahmet Ak, Metin Kaplan, Şeref Eroğlu ve Harun Doğan, Şahin Hopur, Hamza Eroğlu, Ahmet Eroğlu, İsmail Demir, Osman Türk, Bekir Nahırcı gibi daha birçok başarılı sporcu çıkmasını arzu ediyor.
Başlıklardan;
– 1959 Yılında Serbest güreş milli takımına giren Mehmet Esenceli Milli formayı 170 den fazla giymiştir.
-Ordular arası dünya şampiyonasında ikinci (1961 İstanbul Sergi Sarayında )olmuştur
Bir yıl sonra İran’ da Ordular arası dünya şampiyonu olmuştur (1962, Tahran).1964’te Balkan şampiyonluğunu kazandı.1966 ve 1967’de Avrupa şampiyonu, Aynı yıl Hindistan/Yeni Delhide dünya dördüncüsü oldu. 1968’de Yuğoslavya/Üsküpde Avrupa üçüncüsü oldu.1969 Bulgaristan/Sofya da Avrupa şampiyonasında 57 kg’da bronz madalya kazandı.
Mehmet ESENCELİ ’ den. Biyografi..

1940 yılında Kahraman Maraş’ta dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybedip yetim kaldı ve dedesi Dereköylü Kalender Demir tarafından teşvik edilip güreşe başlatıldı.18 Yaşına kadar K. Maraş’ ta kalıp spora devam eden Mehmet Esenceli 1959 yılında Malatya Şeker Fabrikası güreş takımı Antrenörü İbrahim Pehlivan tarafından Malatya Şeker Fabrikasına götürülmüş ve orada minder güreşine tam olarak başlamıştır.
İlk Türkiye şampiyonluğunu bu kulüpte kazanmıştır. Aynı yıl Celal Atik ve Yaşar Doğu tarafından beğenilerek 1960 Roma Olimpiyat kampına davet edilmiştir. Yapılan seçmelerde Rakibi Ahmet Bilek ile üç defa berabere kalmışlardır bunun neticesinde büyük üstatlar ;Ahmet Bilek in daha tecrübeli olduğu için tercih etmişlerdir. Akabinde oda Roma olimpiyatlarında şampiyon olmuştur.
Şeker fabrikaları bünyesinde iki yıl güreştikten sonra 1962 yılının sonunda Türkiye Petrolleri bünyesinde Hem sporcu hem antrenör olarak göreve başlamıştır. Oradan İskenderun Demir çelik fabrikaları devamında Kayseri şeker Fabrikaları sonra tekrar Demir çelik fabrikaları güreş takımlarında görev yapmıştır.
Aktif güreş hayatı sona erdikten sonra; Mahmut Atalay, Celal Atik ve Nasuh Akar Hocaların yanında Yardımcı Antrenör olarak görev yapmıştır. Daha sonra 13 Yıl Gençler ve Büyükler Serbest Güreş Milli takım antrenörlüğü yaptı. Son yıllarda Veteranlar’ da Milli takım antrenörlüğü de yaptı.
Uzun yıllar ,Türkiye Şeker Fabrikaları Bünyesinde Türk güreşine hizmet etmiştir,1990 yılından sonra İskenderun Demir çelik Fabrikalarında spor hayatına devam edip takımını şampiyon yapmıştır.
“Ahmet Ak, Metin Kaplan, Alirıza Alan,Vehbi Akdağ. Reşit Karabacak, Mehmet Uzun, Erol Yıldırım. Celal İnceler, Berkan Alpay, Alaaddin Yıldırım, Ayhan Taşkın. Abuzar Davran, Hamza Eroğlu, Mehmet Sarı, Remzi İnceler, Muhsin Torun, Recep Kılıç ve diğer…
Ayrıca kendi köyünden ve akrabalarından olan büyük şampiyon Şeref Eroğlu, Hamza Eroğlu, Mehmet Eroğlu, İsmail Demir, Oğlu Yusuf Esenceli’ ye örnek olmuş ,hem K. Maraş’ ta hem de Türkiye’ de adını sayamadığımız çok değerli sporcular kazandırmıştır.
Halen güreş federasyonun Karakucak bölge sorumlusu ve geleneksel spor dalları federasyonunda yönetim kurulunda görev yapmaktadır.
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgiller Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen karakucak güreşlerine sık sık katılır. Mehmet Esenceli’ nin adının verildiği 20 sıklette 20 ayrı kiloda yapılır.
Şuan Hatay/Dörtyol !da ikamet etmektedir.
Evli ve dört çocuk sahibidir, hala birçok güreş müsabakasını severek yerinde izlemeye devam etmektedir,
Anılar ;
Geçmişten bir anı olarak şunu paylaşmak isterim;
Rusya/Moskova ‘da bir turnuvada güreşirken Rus güreşçi beni yenemeyeceğini anlayınca bana kafa attı,
Burnum ve üç tane dişim kırıldı, doktorların güreşemez demesine rağmen güreşi bırakmayarak o halde o hırsla devam ederek rakibimi yendim.
Ve Ruslar beni ayakta alkışlamışlardı.
Hem onların yazılı ,hem de bizim yazılı basınımızda manşet olup ,
Türkün gücünü dünyaya göstermiş oldum.

BASIN’ dan..
– Esenceli, şöyle konuştu:
”Türk güreşine heyecan katacak çok güzel güreşçiler yetişiyor. Müsabakalarda çok güzel görüntüler ortaya çıkıyor. Bu müsabakalardan gelecekte isimlerini altın harflerle yazdıracak güreşçilerimiz çıkacak.
Son yıllarda Kahramanmaraş’ta güreş açısından çok güzel gelişmeler var. Türkiye’nin güreşlerdeki en önemli temsilcisi olan Kahramanmaraş’ta çok iyi kulüpler kuruldu ve iyi sporcular çıkıyor. Milli Takıma kaliteli güreşçiler geliyor.”
Kahramanmaraş’taki yetişen kaliteli güreşçiler ve güreşlerdeki canlılığa dikkati çeken Esenceli, ”Güreşlerdeki bu heyecanı gördükçe, biz eski şampiyonlar umutlanıyor. Kahramanmaraş’tan Ahmet Ak, Metin Kaplan, Şeref Eroğlu ve Harun Doğan gibi sporcuların çıkmasını arzu ediyorum” ifadelerini kullandı .

………………Linkler..

https://www.marasgundem.com.tr/biyografi/mehmet-esenceli-kimdir-1445840h

http://beyazgazete.com/haber/2012/3/25/tgf-temsilcisi-mehmet-esenceli-aciklamasi-1109632.html
Dediğim gibi yazacak çok şey var..
ve dahi güreşi için yaptığı önemli katkılar nedeniyle
Mehmet ESENCELİ hocamız’ dan
Allah razı olsun..
Dedim ya
Sayfalar yetmez hayatını yazmaya..
…………………….
Daha önce
103 Değerli Şahsiyeti yayınladık.
Aralık 2019’ da ile
1. Proje olarak “Portre” dizisine başlamıştık.
2.Proje olarak ise; “Olimpiyatlar’ da Türk güreşi (En son 2016 Rio Olimpiyat oyunlarının yayınlandık ve sona erdi.)
Dediğim gibi bu konuda önerilerinize de açığız.
Başta; Ömer Suzan hocam ile Yusuf Taşkan ve diğer destek veren herkesten Allah arzı olsun
Whatsap; 05327757725-
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda..
Not;1 Listede daha bir çok değerli isim var sırası geldikçe yayınlayacağız ..
Not; 2; 103 Değerli şahsiyeti bu “Güreşiyorum/Portre” de elimizden geldiği kadarı ile ;
Türk sporu ve dahi Güreşine katkılarından dolayı dile getirmeye çalışıyoruz.
Eksiğimiz, hatamızda oluyor.
Bu kadar uzun bir ömrü bir veya iki sayfaya sığdırmaya çalışıyoruz.
Esasında her biri onlarca sayfayı hak ediyor..
Özellikle Güreş yazarı günümüzde bir elin parmakları kadar bile değil.
Benden “GÜREŞİYORUM “ olarak bu kadar.
Hakkı geçen vardır mutlaka, helal etmeniz dileği ile.
Not;3 ; Şu anda aktif güreşen ve Avrupa, Dünya ile Olimpiyat Şampiyonlarını daha sonra inşallah..
Not; 4 Haber sırası ile; Önce www.guresiyorum.com ,Facebook(Toplu Fotoğraflar en çok orda(En fazla 80 Fotoğraf) ,YouTube(Güreş ile ilgili 232 Video yayınladım ..), İnstagram (En fazla 10 Fotoğraf ve kısıtlı metin ), Twiteer(En fazla 4 Fotoğraf) ve Whatsapp gruplarında paylaşıyorum. (Whatsapp gruplarına eklenmek isteyen istekte bulunabilir ) 0505 369 02 02 ‘den de Bazen Cep mesajları atıyorum.(Buradan da artık seyrek atıyorum )
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda.
DERECELERİ; Kaynak ; www.unitedworldwretling.org

BAŞARILARI
– 1964 yılı Köstence ROMANYA da Serbest stil 52 Kg da Balkan 1.
– 1966 yılı Karisruhe FEDERAL ALMANYA da Serbest stil 52 Kg da Avrupa 1.
– 1967 yılı İstanbul TÜRKİYE de Serbest stil 52 Kg da Avrupa 1.
– 1968 yılı Üsküp YUGOSLAVYA da Serbest stil 52 Kg da Avrupa 3.
– 1969 yılı Sofya BULGARİSTAN da Serbest stil 57 Kg da Avrupa 3
1966 AVRUPA/1.
1966 DÜNYA /4.
1967 AVRUPA/1.
1968 AVRUPA/3.
1969 AVRUPA /3.

Esenceli, Mehmet (TUR)

Date Competition Style Age Group Weight Class Country Rank
1969-09-19 European Championship
Freestyle Seniors 57.0 TUR 3.
1968-07-02 European Championship
Freestyle Seniors 52.0 TUR 3.
1967-07-07 European Championship
Freestyle Seniors 52.0 TUR 1.
1966-06-16 World Championship
Freestyle Seniors 52.0 TUR 4.
1966-05-05 European Championship
Freestyle Seniors 52.0 TUR 1.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top