Home / HABERLER / Güreşiyorom porte 174.Bölüm
Güreşiyorom porte 174.Bölüm

Güreşiyorom porte 174.Bölüm

Güreşiyorum/Portre;174.Bölüm.Baba ve oğullar “Soyuüce” ler.“ÜÇ YİĞİDO” Spor ve dahi Ata Sporu güreşe adanmış hayatlar. Portre’ ye başlamadan; İzmir’de meydana gelen ve çevre illerde hissedilen “Deprem”’ den etkilenen, öncelikle hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dualarımız, sizinle. Bildiğiniz gibi;Güreş’ te; Yönetici, Sporcu, seyirci, antrenör ile beraber birde saç ayaklarından biri de ” Hakem’ dir. Baba Rahmi bey, oğullar; Yalçın ve Kürşat ‘ ta güreş yapmanın dışında; Teknik dam, Beden Eğitimi öğretmenliğinin yanında daha çok Güreş hakemliğinde uluslar arasında ,baba Rahmi beyinde destekleri ile 1.Kategoriye kadar yükselip başarı ile ülkemizi ve dolaysı ile “Pehlivanlar diyarı; Sivas’ ında gururu olmuşlardır. Ailede bayan birde Judo’ cu da ekstra…
Devam ediyoruz.
Soyyüce’ ler; Ferdi sporlardan; Güreş-Halter ve Judo ile iştigal ediyorlar. Rahmi beyin; Gelini Sema Soyu yüce eski milli judocu , judo antrenörü olarak görev yapmaktadır.
Biraz detaylandıralım; Ekte daha çok var..
Tanıyalım biraz…
Baba ; Rahmi Soy Yüce; Güreşçiliğinin yanı sıra ,Güreş Hakemi , Güreş İl Temsilciliği ve Güreş Eğitim Merkezi müdürü olarak yıllarca güreşe hizmet etti. Son olarak Sivas Güreş Eğitim Merkezinde müdür olarak görev aldı. Bu esnada ekibiyle beraber Taha Akgül , Servet Coşun , Hakan Lale, Mikail Keser, Hasan Topbaş gibi sporcuların ülkemizde ve dünyada başarılı performanslar sergilemesinde öncülük yaptı. Maddi ve manevi imkansızlardan dolayı hayalini gerçekleştiremediği Güreş sporuna , oğullarını yönlendirdi. Şu anda Emekli bir candan güreş sever..
Oğul; Ömer Kürşad SOYUYÜCEİ; Lise son sınıfta İstanbul Gemi sanayi Güreş kulübüne gitti ve güreş hayatına burada devam etti .Daha sonra İstanbul Tekel spor kulübünde güreş yaptı. Güreşe Hüseyin Çolakoğlu’nda başladı Karakucak, yağlı güreşleri ve minder güreşi yaptı. Sivas Kangal lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni olarak başladı. Sadettin yücel ve Satılmış Baykuş hocalarımızın kurs hocalığını yaptığı kursta güreş aday hakemi oldu. 2018 yılında İtalya Roma şehrinde yapılan Gençler Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 1. Kategori hakem oldu. Evli ve 3 çocuk babası Eşi milli judocu Sivas Gençlik sporda Judo Antrenörü olarak görev almakta.
İkinci Oğul; Necip Yalçın Soyu yüce; Ortaokul yıllarında güreşle ilgilenmeye başlayan Yalçın ,hocaları ; Rıza Keser , Servet Aydemir ve Hüseyin Çolakoğlu ile güreş sporunu devam ettirdi. Lise sonrasında İstanbul’da dönemin birçok yıldızını bünyesinde barındıran Gemi Sanayi Spor Kulübü’nde başarılı hocalar(İsmail Nizamoğlu , Efraim Kamberoğlu ,Nazif Nur) eşliğinde güreşe devam etti. Sivas’ta Gençlik spor ve il müdürlüğünde antrenör olarak 2 yıl boyunca güreşe hizmet etti. 2003 yılında Sivas’ta Musa Arık’ın kursuna katılarak güreş hakemliğine ilk adımı attı. Uluslararası 1. Kategori hakemdir.
“SOY YÜCE “ Ler Baba, oğullar ve gelin; Sema hanımın ,Türk Güreşi ve hakemleri ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirmeleri;
Dünyada hakemler arasında Türk hakemlerine olan güven ve saygıyı , gittiği her şampiyonada hissettik. Bu durumda emeği çok olan ,başta; Ender Büyükerşen , Satılmış Baykuş , Saadettin Yücel ve şuanda dünya güreşine yön veren , Türk güreş hakemliğinin gelişmesinde en büyük paya sahip olan Instructor Prof. Dr. İbrahim Cicioğlu’dur.
Bizler de hocalarımızı örnek alarak ,ülkemizi ve güreş sporunu yurtiçinde ve özellikle yurtdışında en başarılı şekilde temsil etme gayretindeyiz.
Sonuç olarak , güreşle tanışmamıza vesile olan başta babamız
Rahmi Soyuyüce’ye , çok değerli antrenörlerime ve bize hakemlik sürecinde örnek olan hocalarımıza teşekkür ederiz.
İyi ki güreş ile tanışmışız bu camianın içerisinde bulunmuşuz.
Ata sporumuz güreş camiasında gerek sporcu , gerek hakem olarak bulunmak onur verici.
Ömrümüzün sonuna kadar , gücümüz yettiğince güreşe hizmet etmeyi arzuluyoruz.
………………….
“SoyYüce ‘ ler ilgili;
Kendi ifadeleri ile ; Daha geniş olarak..

Sporun güreş , halter ve judo dallarını temsil ederek ülke sporuna hizmet eden Soyu yüce ailesi ve spora adanmış hayatları…
Rahmi Soyu yüce oğulları Necip Yalçın Soyu yüce ve Ömer Kürşad Soyu yüce, milli güreşçi, beden eğitimi öğretmeni, uluslararası güreş hakemleri ve gelini Sema Soyu yüce eski milli judocu , judo antrenörü olarak görev yapmaktadır.
Rahmi Soyu yüce 1951 Sivas doğumlu , 4 çocuk babasıdır . Ortaokul yıllarında Çanakçı köyünden Sivas’a gelip , ortaokul ve liseyi Sivas’ta tamamladı . Bu yıllarda sürekli sporla iç içe olan Rahmi Soyu yüce , askerlik görevini yerine getirdikten sonra yine Sivas’ta memuriyet görevine başladı. Çeşitli kurumlarda idarecilik , şube ve bölge müdürlükleri görevini yerine getirdi. Son olarak Sivas Güreş Eğitim Merkezinde müdür olarak görev aldı. Bu esnada ekibiyle beraber Taha Akgül , Servet Coşun , Hakan Lale, Mikail Keser, Hasan Topbaş gibi sporcuların ülkemizde ve dünyada başarılı performanslar sergilemesinde öncülük yaptı. Bu yıllarda Güreş Hakemi , Güreş İl Temsilciliği ve Güreş Eğitim Merkezi müdürü olarak yıllarca güreşe hizmet eden Rahmi kendi gençlik yıllarında yapmayı arzuladığı fakat maddi ve manevi imkansızlardan dolayı hayalini gerçekleştiremediği Güreş sporuna , oğullarını yönlendirme kararı aldı. Ayrıca Rahmi , halter branşında uluslararası 1. Kategori hakemi olarak Akdeniz Oyunları, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında , başarılı performans sergileyerek ülkemizi temsil etti. 2 yıl Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı yapan Rahmi Soyu yüce , hakemlik hayatını 2015’te noktaladı. Şuanda emekli hayatına devam etmektedir.
Ömer Kürşad SOYUYÜCE 1978 Sivas doğumlu ilk orta ve lise 2. Sınıfa kadar Sivas’ta eğitim hayatını sürdürdü. Lise son sınıfta İstanbul Gemi sanayi Güreş kulübüne gitti ve güreş hayatına burada devam etti .Daha sonra İstanbul Tekel spor kulübünde güreş yaptı. 1994 Aksaray yıldızlar 70 kg da Türkiye ikinciligi,1995 Tokat Okullar arası Türkiye şampiyonası 74kg birincisi Karakucak ve yağlı güreşleri yaptı Güreşe Hüseyin Çolakoğlu ‘nda başladı Karakucak, yağlı güreşleri ve minder güreşi yaptı yıllarca …
1997 yılında Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesi BESYO kazandı 2002 TSK Karagücü’ nde kısa dönem askerlik görevini tamamlamış 2003 yılında KPSS sınavını kazanarak Sivas Kangal lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni olarak basladı.1999 yılında Tokat’ta öğrenci iken Sadettin yücel ve Satılmış Baykuş hocalarımızın kurs hocalığını yaptığı kursta güreş aday hakemi oldu daha sonra Güreş yaptığı ve araya yıllar girdiği için aday hakemliği kalkmadan hakemliği yandı .2006 yılında Sivas’ta açılan Aydın karabacak ve Fehmi Akyıldız hocalarımızın kurs hocası olduğu kursta tekrar hakemlik aldı 2010 yılında milli hakem,2014 yılında Sırbistan Belgrad Veteranlar Dünya Şampiyonasında Uluslararası 3. Kategori hakem oldu, 2016 yılında Azerbaycan Bakü de yapılan Uluslararası turnuvada 2. Kategori hakem ve 2018 yılında İtalya Roma şehrinde yapılan Gençler Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 1. Kategori hakem oldu. 2017 yılı 23. Yaz işitme engelliler yaz Olimpiyatları,2017 yılı plaj güreşi Dünya şampiyonası ve 2019 yılı Rusya yakutistanda yapılan Serbest güreş Dünya kupasında başarılı bir şekilde görev yaptı. Evli ve 3 çocuk babası Eşi milli judocu Sivas Gençlik sporda Judo Antrenörü olarak görev almakta. Eşiyle tanışması yine müsabakada oluyor 2001 yılı Üniversiteler arası judo şampiyonasında Malatya’da tanıştılar ve 2004 yılında evlendiler eşi Sema hanım yaklaşık 70 kez milli oldu , 7-8 sene judo yaparak takımına hizmet etti .Gençler ve büyükler kategorilerinde dereceleri bulunmaktadır. Portekiz 94 Avrupa Şampiyonası 7.liği , Gençler Avrupa şampiyonası ve en son 2001 yılı Tunusta yapılan Akdeniz oyunlarında yarıştı ve 5. oldu ve birçok Uluslararası turnuvalarda dereceler yaptı .
1975 Sivas doğumlu Necip Yalçın Soyu yüce, evli ve 3 çocuk babasıdır. İlk, orta ve lise eğitimini Sivas’ta tamamladı. Ortaokul yıllarında güreşle ilgilenmeye başlayan Yalçın ,hocaları ; Rıza Keser , Servet Aydemir ve Hüseyin Çolakoğlu ile güreş sporunu devam ettirdi. Lise sonrasında İstanbul’da dönemin birçok yıldızını bünyesinde barındıran Gemi Sanayi Spor Kulübü’nde başarılı hocalar(İsmail Nizamoğlu , Efraim Kamberoğlu ,Nazif Nur) eşliğinde güreşe devam etti. Bu yıllarda üniversite sınavında Erciyes Üniversitesi BESYO bölümünü kazanarak üniversite hayatına adım attı. Bu dönemde Kayseri’de güreş kulübünün olmaması Yalçın Soyu yüce’nin güreş hayatının ikinci planda kalarak , eğitim hayatına yönelmesine sebebiyet verdi. 1998 yılında mezun olarak , Tokat Merkez’de beden eğitimi öğretmeni olarak göreve başladı. Sonrasında askerlik görevini tamamlayan Yalçın , memleketi Sivas’a döndü. Bu yıllarda Sivas’ta Gençlik spor ve il müdürlüğünde antrenör olarak 2 yıl boyunca güreşe hizmet etti. 2003 yılında Sivas’ta Musa Arık’ın kursuna katılarak güreş hakemliğine ilk adımı attı. Bu süreçte hakemliğe ve güreşe olan yoğun ilgisinden dolayı , seçimini hakemlikten yana kullanarak çok sevdiği bu yola hizmet etme kararı aldı . Daha sonra 2007 yılında milli hakemliğe terfi etti. Sonrasında yıllarca Yunanistan(Larissa) , Ürdün ve Bükreş’te katıldığı şampiyonalarda sırasıyla Uluslararası 3 ,2 ve 1. Kategoriye yükseldi.
Bu süreçte İspanya’da 2019 Gençler Avrupa Şampiyonası, Slovakyada 2018 Gençler Dünya Şampiyonası , Polonya’da 2017 Ümitler U23 Dünya Şampiyonası , Romanya’da 2016 Gençler Avrupa Şampiyonası , Rusya’da 2015 Büyükler Avrupa Milletler Kupası gibi birçok ulusal ve uluslararası şampiyonalarda başarılı performans sergileyerek ülkemizi temsil etti. Günümüzde de Uluslararsı 1. Kategori Hakemi olarak görevine devam etmektedir.
Anılar..
Yalçın’a ait bir bir Anı :
2018 Slovakya’nın Trnava şehrinde yapılan Gençler Dünya Şampiyonası’nda , yönetmiş olduğum Azerbaycan – Sırbistan karşılaşmasında Azeri güreşçi son 30-40 saniyeye kadar galip devam ettiriyordu .
Son 30 saniyede kaçmaya başladı ve 2 tane ihtar verdim.
2. İhtarı verdikten sonra Azeri güreşçiyi sözlü olarak İngilizce uyarmam gerekirken , Türkçe olarak “Kaçma , Atılacaksın !” dedim.
Bu uyarılarıma ve 2 ihtara rağmen son 7-8 saniyede kaçmaya devam etti. İtiraf ediyorum ki , son saniyelerde ihtar vermem gerekirken ,
Türk olduğu için vicdanıma yenik düşerek ihtarı veremedim.
Müsabaka sonrası muhabbetimiz ve dostluğumuzun iyi olduğu Ruşen Hoca bana teşekkür etti.
Ben de “Bana teşekkür etmeden önce sporcunu uyar hocam , bu şampiyonada böyle bir hata nasıl yapar ” diyerek karşılık verdim .
Aramızda geçen bu muhabbetti unutamıyorum , sizlerde de paylaşmak istedim.
………………
Dereceler. Kaynak UWW.. www.unitedworldwrestling.org

BASINDAN
Rhmi SOYUYÜCE 1951.Yılında sivas ili şarkışla kazasi Çanakçı Köyünde doğdu ilk okulu Köyünde bitirdikten sonra Sivas Selcuk Orta okulunu ve Ticaret Lisesini bitiren Soyuyüce 1974.Yılında Sivas Defterdarlığı Hafik Malmüdürlüğünde verği memuru olarak göreve başladi.Memur olarak görev yaparken Tahsil hayatını devem ettıren Soyuyüce Anadolu Ünüversitesi İşletme Fakültesini 42.Yaşında bitirerek memuriyet kariyerine Müdürlük ünvanı alarak görevine Gençlik ve Spor il Müdürlüğü GÜREŞ EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRÜ OLARAK DEVAM ETMEKTEDİR.Evli ve4.çocuk babası olan soyuyüve’nin iki oğlu iki kızı vardır.Oğlu Necip Yalçın ve Ömer Kürşad SOYUYÜCE’ler her ikiside güreşçidir aynı zamanda ikiside Bedeneğitimi öğretmenidir.Kızları ise yeşim ve Şeyda her ikiside sağlıkçıdır.7.Torunu var.Buğrahan,Doğukan ve Oğuzhan kızlar ise Vuslat,Asigül Sudenaz ve Yağmur
https://pehlivanlardiyari.tr.gg/Rahmi-Soyuy.ue.ce-h-nin–Oe-z-ge%E7mi%26%23351%3Bi.htm
SOYUYÜCE; “BU SENE ÇİTAMIZ ÇOK YÜKSEK”
Müsabakaların ardından açıklamada bulunan Sporcu Eğitim Merkezi Müdürü Rahmi Soyuyüce, daha önce kurumun içerisinden Taha Akgül ve Servet Coşkun gibi yıldız sporcuların yetiştiğinin altını çizerek, “Şuanda Türkiye’de 5. olduk. İnşallah bundan sonrada çıkarmış olduğumuz şampiyonlar gibi yeni şampiyonlar çıkaracağız. Bu sene çitamız çok yüksek. Allah izin verirse 14-15 yaş grubunda yapmış olduğumuz başarıyı alt yaş grubunda ve yukarıda da yapacağız” dedi.
“SİVAS’TA VAR OLAN TEMELİ KÖRELTMEYE DEĞİL
DAHA ÇOK ŞAMPİYONLAR ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ”
http://sivas.gsb.gov.tr/HaberDetaylari/3/32819/il-muduru-salim-kilic-super-lige-cikan-pehlivanlari-makaminda-kabul-etti.aspx
Skandalı Türk hakem önledi

https://www.hurriyet.com.tr/skandali-turk-hakem-onledi-24781181

YİĞİDO İSPANYA’DA GÖREV YAPACAK Sivas bölgesi uluslararası güreş hakemi Yalçın Soyuyüce, İspanya’da yapılacak Avrupa Gençler Güreş Şampiyonası’nda görev yapacak.

https://sivasmemleket.com.tr/gundem/yigido-ispanyada-gorev-yapacak-h50201.html
Sonuç olarak;
174..Bölüm; Güreşiyorum/Portre’ de
Soyyüce ailesini bu kez ele aldık.
On bir ayda ; Aralık 2019′ da “01. Bölüm Salih BORA ile başlamıştık. “150”Bölüm Musa Aydın Güreşiyorum/Portre “(1.Proje) ulaşmıştık.
Devam ediyoruz.. Hedef nasip olur ise 200 ve …..
Artık biraz daha seyrek olarak …
www.guresiyorum.com ile Sosyal medya’ dan ;Facebook, instagram, tweetır ile Whatsaap gruplarından ,özellikle güreş sever ve sporseverlere siz değerli dostlarıma ,
“Sizlerin renk katan , çok değerli “Yorumlarınız” la zenginleşti. Adeta bütünleşti. portreler.
Sağ olun ilgi ve alakanız için..
Çok önemli..
Hepimiz için bir uyarıda bulunmak istiyorum.
Pandemi sürecinde devlet yetkililerimiz ;
Hep söylüyor MMT (Maske-Mesafe, Temizlik )
Lütfen dikkat edip duyarlı olalım. Az daha gayret..
Esasında ;
Aralık ayında bir projeye daha başlamıştık.
1896-2016 Güreşiyorum/Olimpiyatlar ;O erken bitti.16 Bölümdü..
Şimdi; Öncelikle ;Tarihi fotoğraf ve belgeler, bilgi ve dokümanlar ile sizlere zengin bir arşiv sunma imkanı elde ettim. Arşiv o kadar güzel bir şey ki sormayın.
Başta Hard DİSK ‘ lerim, atakaratas53@gmail.com ile Bilgisayarımda hepsi arşivli.
Yine You Tube sayfamda ki üç yetmişe yaklaşan ; Daha çok güreş ile ilgili videolar var Ata KARATAŞ sayfamda..
Türkiye Gazetesindeki ; Yaklaşık 20 Yılı aşkın süren “Güreşiyorum ” köşe yazımız İnternette mevcut. onlarda kayıtlı..
Önemli bir not daha;
Genelde ekseriyetle ;Güreşiyorum/Portrede hayatta olan değerli kişileri ele aldık..
Avrupa-Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlarının Biyografisi www.guresiyorum.com da var.
-Çok değerli vefat eden Türk güreşine katkı sunanlara da yavaş yavaş başladık.
Sonuç olarak;
Türk Güreşine katkı sunan; Türkiye Güreş Federasyonu başkanları ,Teknik adam, Şampiyon, Akademisyen, Hakem, baba-oğul, kardeşler, UWW’ de ve FILA’da ,CELA’ da görev yapan ve diğerleri ele aldık..
Nasip olursa ,
Hepsini PDF olarak tek sayfada www.guresiyorum.com ve ileride de Kitap inşallah..
– Uzun yıllardır sizlere; www.guresiyorum.com Sosyal medya ile 05053690202 ve 0532 7757725′ ten değişik yollarla karşılıksız hobi olarak ;
Özellikle başta güreş haberleri ve diğer sunmaya devam edeceğim.
Allah ömür nasip ederse..
Bana ulaşmak için;
Ata KARATAŞ
-TGF Grekoromen Güreş A Milli takım Koordinatörü
-0532 775 77 25 Güncel ve whatsaap telefonum(Not; Whatsap’ taki güreş haberi almak isteyen oradan yazarsa eklerim uygun bir gruba hemen ),
-05053690202 (Mobil Mesaj telefonum.)
Haydi güreş ve sağlıcakla..
Güreş ile ve sağlıcakla kalın..
Ata KARATAŞ.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top