Home / HABERLER / Güreşiyorom porte 170.Bölüm Varol Demirköse
Güreşiyorom porte 170.Bölüm Varol Demirköse

Güreşiyorom porte 170.Bölüm Varol Demirköse

Güreşiyorum/Portre; 170. Bölüm. ; Varol DEMİRKÖSE “ Ata sporu güreşe Güreşçi, antrenör, hakem ve İl temsilcisi olarak katkı sunanlardan. Güreşin bilindiği gibi saç ayaklarından biri hakemlerdir. Hakemlikte gözükmeyen gizli kahramanlar Cetvel Hakemleridir. Siz onları salonda göremezsiniz. Detaylar ekte .Önemli bir etkinlik var ;Türkiye genelinde ;Güreş Federasyonu adına atanan “Güreşi İl Temsilcileri yarın Antalya’da toplanacak. Detay ekte Her iki kategoride de aktif olanlardan biri olan “Varol DEMİRKÖSE” ‘ yi bugün “Güreşiyorum /Portreye konuk ettik.; İl Temsilcisi(33 Yıl) “CETVEL HAKEMİ” (Listeleri ekte) ,güreşçi ,antrenör ile bıkmadan bir Veteran olarak güreşe kendince katkı sunmaya azim ve sabırla devam edenlerden. Madalyaları da var.
Antalya’da yarınki (Cumartesi) İl Temsilcileri ile ilgili katılacaklara başarılar dileyip ,Varol DEMİRKÖSE’ ile ilgili portre’ ye devam….
Ama sırası gelmişken ;Cetvel hakemleri üzerinde biraz duralım.
Biz normalde ;Müsabakalarda ; Salon içerisinde Baş hakem Minder amiri, yan ,orta hakem ile diğer hakemleri de minder kenarında bir sıra halinde görürüz. Ama birileri var ki;
Ben onlara müsabakaların gizli kahraman diyorum.
Onlar ki; Müsabakanın gizli ve ortada gözükmeyen emektarlarıdır.
Bir çok özellikleri var.
Dikkat o kadar önemli ki sormayınız !!
O kadar yoğun mesainin içerisinde ,sabırla ama kimseyi kırmadan hem işini yapmaya çalışır.
O telaş ile bize de(Antrenörlere daha çok) de cevap vermeye çalışır.
Maçları izleyemiyorlar.
He le ki;
Repesajlarda daha çok sıkışıyorlar.
Ayrı bir heyecan ..
Ya Föy..!!
Bakınız benim şahit olduğum;
Cetvel hakemliği olarak görev yapanlardan , salonlarda yatıp kalktıklarını çok az uyku ile görev yaptıklarını ve bazen bilgisayar ,yazıcı ve diğer sırtlarında taşıdıklarını bilirim.Ancak yarım asrı geçti, güreşin içindeyim. Şikayetçi olanı da görmedim. Bütün bunları onurla gururla yaptıklarına şahidim.
Güreş camiası ile ilgili olarak ta
Ekte yer alan anılarından önemli başlıklar…
– Çok değerli “Cetvel hakemlerimizi en azından burada bir kez olsun adlarını hiç olmaz ise dile getirelim dedim.
Avni Sel, Alim Gerçel, Cemal Yeniçiçek, Emin Yıldız, Ayhan Karşıyaka, Abdülkerim Yıllık, Cengiz Dulkadir, Gülşah Bilen, Selman Yüzügüldü, Fatih Topuz, Hakan Gıdış, Muhammed Abacıoğlu ,Eyüp Erbay, Güler Narcı, Kamil Çağlayan, Emren Çeçe, Yaşar İnan, Osman Özçalıkuşu, Tuncay Aydın, Dursun Kaya, Salih Öner, Fatih Yıldırım, Dursun karataş Hüseyin Eroğlu, Hakan Engin, Dursun kaya, Perihan Şengü, ve diğer…
Varol DEMİRKÖSE ile ilgili; Kendi ifadesi ile ;
1970 Zonguldak doğumlu olup Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyu.1980 yılında güreşe başladı. 1984 yılından beri grekoromen stilde lisanslı olarak devam etti.
Antrenörlük;
1991 yılında antrenörlüğe başladı.
Hakemlik;
1993 yılında hakemliğe başladı.
İl Temsilciliği;
1997 yılından beri Güreş İl Temsilciliği görevini sürdürmekte( Aralıksız 33 Yıl).
2003 yılından beride Milli Cetvel hakemi olarak görev yapmakta.
Dereceleri;
Gençler, Büyükler ve Üniversitelerarası Türkiye Şampiyonalarında derece yaptı.
Veteranlar Dünya şampiyonasına katılma;
Altı kez dünya şampiyonasında ülkemizi temsil etti. 2017 yılında Bulgaristan’ın Plovdiv kentinde Veteranlar Dünya Şampiyonasında 70 kg. da Dünya 3. oldu.
Antrenör olarak takım çalıştırma;
Zonguldak’ta ilk bayan güreş takımı kurdu. Milli takıma sporcular kazandırdı.
Saygılarımla..
Anılar..
Gençler müsabakasında finaldeyim,
kolum çatlak ve şiş, hakem final maçında durdu kolumu gösterdi neden şiş dedi.
Sakat diyemedim.
Her gün halter çalışıyorum ondan şiş ve kalın dedim.
Diskalifiye olurum diye.
Oda bana
Oğlum hocan yanlış çalıştırmış..
Diğer koluna yüklenmemiş ..
Diğer kol zayıf kalmış dedi.
O sakat kolla 6-5 yenildim. 2. Oldum.
Maç sonrası kolum sargıya alındı ve 3 ay sargıda kaldı.
Diğer.
Kilo düşme !!
1 Gümde 7 kilo verdim diyor.. Tartıda bayılmış, arkadaşları onu baygın halde tartıya oturtmuşlar ve tartıyı geçmiş..
Enteresan!!
1 günde 7,
1 ayda 18,
3 ayda 28 kilo verme rekorum var..
Diyor…
Dereceler. Kaynak UWW.. www.unitedworldwrestling.org
BASINDAN
Veteran güreşçi öğrencileriyle şampiyonaya hazırlanıyor – ZONGULDAK
– Hazırlıklardan detaylar – Milli sporcu Varol Demirköse ile röportaj Veteran güreşçi öğrencileriyle şampiyonaya hazırlanıyor – Geçen yıl Bulgaristan’da düzenlenen Veteranlar Dünya Güreş Şampiyonası’nda 70 kiloda dünya üçüncüsü olan 49 yaşındaki Varol Demirköse, Rusya’da düzenlenecek şampiyonanın hazırlıklarını öğrencileriyle sürdürüyor – Milli sporcu Varol Demirköse: – “Benim yaş grubumda ve ayarımda sporcu olmadığı için ben de bu açığı öğrencilerimle kapatıyorum. Onlar da bu açığı doldurmaya çalışıyorlar” – “Bu yıl ki hedefim Rusya’nın Perm kentinde düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda 70 kilogramda altın madalya almak ve şanlı bayrağımızı en iyi şekilde dalgalandırmak”ZONGULDAK (AA) – FERDİ AKILLI –
Bulgaristan’da geçen yıl düzenlenen Veteranlar Dünya Güreş Şampiyonası’nda 70 kilogramda dünya 3’üncüsü olan 49 yaşındaki Varol Demirköse, Rusya’nın Perm kentinde düzenlenecek şampiyonaya öğrencileriyle hazırlanıyor. Zonguldak İl Özel İdaresinde çalışan, İl Özel İdare Yolspor güreşçisi ve Güreş İl Temsilcisi olan

Zonguldak Güreş İl Temsilcisi Demirköse, Yenilgi Sonrası Gözyaşı Döken Minik Güreşçiyi Anlattı
Zonguldak Güreş İl Temsilcisi Demirköse, yenilgi sonrası gözyaşı döken minik güreşçiyi anlattıZONGULDAK, (DHA) – ZONGULDAK Güreş İl Temsilci Varol Demirköse, Çorum Belediyespor sporcusu Melih Büyükyıldız’ın (11) rakibi Balıkesir Savaştepe Belediyespor güreşçisi Hasbi Bozca’ya yenilmesinin…
Zonguldak Güreş İl Temsilcisi Demirköse, yenilgi sonrası gözyaşı döken minik güreşçiyi anlattı

ZONGULDAK, (DHA) – ZONGULDAK Güreş İl Temsilci Varol Demirköse, Çorum Belediyespor sporcusu Melih Büyükyıldız’ın (11) rakibi Balıkesir Savaştepe Belediyespor güreşçisi Hasbi Bozca’ya yenilmesinin ardından gözyaşlarına boğulduğu anları anlattı.

Türkiye Güreş Federasyonu 2018 Greko-Romen Türkiye Şampiyonası Minikler Grup

Dünya 3’üncüsü Demirköse’nin hedefi şampiyonluk
Gürkay GÜNDOĞAN- Cüneyt ÖZFİDAN/ZONGULDAK, (DHA)- ZONGULDAK’ta yaşayan, iki yıl önce Veteranlar Dünya Güreş Şampiyonası’nda 70 kilogramda dünya 3’üncüsü olan Varol Demirköse (49), bu yıl da Gürcistan’da düzenlenecek şampiyonada 78 kiloda dünya şampiyonu olmak için haftanın altı günü antrenman yaparak çalışmalarını sürdürüyor.
40 yıl önce güreşe başlayan Varol Demirköse, yüzlerce sporcu yetiştirmesinin yanı sıra çeşitli turnuvalarda Türkiye şampiyonluğu ve dereceler elde etti. Zonguldak MHP İl Başkanlığı da yapan Varol Demirköse iki yıl önce, 6 ayda 27 kilo vererek 70 kiloyla katıldığı Bulgaristan’ın Filibe kentinde yapılan Veteranlar Dünya Güreş Şampiyonası’nda dünya 3’üncüsü oldu. Geçen yıl Rusya’da yapılan şampiyonada ise yaşadığı sakatlık nedeniyle derece elde edemedi. Bu yıl sakatlığını tamamen yenen Varol Demirköse, Gençlik ve Spor Merkezi’nde öğrencileriyle birlikte antrenmanlar yaparak 8-13 Ekim’de Gürcistan’da yapılacak olan Veteranlar Dünya Güreş Şampiyonası’na hazırlanıyor. 78 kiloda mücadele edecek Varol Demirköse, haftanın 6 günü antrenman yaparak dünya şampiyonu olma hedefi için büyük bir gayretle çalışıyor. Yaklaşık 40 yıldır yüzlerce genci güreş sporuyla tanıştırdığını ve milli olmalarını sağladığını anlatan Varol Demirköse şampiyonaya nasıl hazırlandığını da anlattı ve şunları söyledi: “Yaklaşık 40 yıldır güreş sporunun içindeyim. Sporda ve ülkeye hizmette sınır yok. Vetaranlar kategorisinde hayalim şampiyon olup ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırmak var. Bu branşta inşallah nasip olursa Gürcistan’da yapılacak şampiyonada 78 kiloda ülkemizi temsil edeceğim. İki yıl önce dünya üçüncüsü olmuştum ama şimdi dünya şampiyonu olmak ve bayrağımızı en yukarda dalgalandırıp istiklal marşımızı okutmaktır. Allah inşallah nasip eder. Burada öğrencilerim var. Onlarda Türk sporuna hizmet ediyorlar. Haftanın 6 günü idman yapıyorum. 3 gün ağırlık, 3 günde minder çalışması yapıyorum. Son haftalarda çift idman yapacağız. Orada rakiplerimizin hepsi geçmişte şampiyonlukları olmuş insanlar. Biz elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah, Allah bize nasip edecektir.”
Öğrencilerinden Nurgül Acar da antrenörü olan Varol Demirköse’nin çalışma azmiyle kendilerine örnek olduğunu söyleyerek, “Hocamız dünya şampiyonasında ülkemizi temsil edecek. Biz de birlikte çalışıyoruz. Çalışmalarımız yoğun geçiyor. Biz kendisine güveniyoruz ve başarılar diliyoruz” dedi.
https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/zonguldak/dunya-3uncusu-demirkosenin-hedefi-sampiyonluk-41324661
Sonuç olarak;
160.Bölüm; Güreşiyorum/Portre’ de
Varol DEMİRKÖSE’ yi bu kez ele aldık.
On bir ayda ; Aralık 2019′ da “01. Bölüm Salih BORA ile başlamıştık. “150”Bölüm Musa Aydın Güreşiyorum/Portre “(1.Proje) ulaşmıştık.
Devam ediyoruz..Hedef nasip olur ise 200 ve …..
Artık biraz daha seyrek olarak …
www.guresiyorum.com ile Sosyal medya’ dan ;Facebook, instagram, tweetır ile Whatsaap gruplarından ,özellikle güreş sever ve sporseverlere siz değerli dostlarıma ,
“Sizlerin renk katan , çok değerli “Yorumlarınız” la zenginleşti. Adeta bütünleşti. portreler.
Sağ olun ilgi ve alakanız için..
Çok önemli..
Hepimiz için bir uyarıda bulunmak istiyorum.
Pandemi sürecinde devlet yetkililerimiz ;
Hep söylüyor MMT (Maske-Mesafe, Temizlik )
Lütfen dikkat edip duyarlı olalım. Az daha gayret..
Esasında ;
Aralık ayında bir projeye daha başlamıştık.
1896-2016 Güreşiyorum/Olimpiyatlar ;O erken bitti.16 Bölümdü..
Şimdi; Öncelikle ;Tarihi fotoğraf ve belgeler, bilgi ve dokümanlar ile sizlere zengin bir arşiv sunma imkanı elde ettim. Arşiv o kadar güzel bir şey ki sormayın.
Başta Hard DİSK ‘ lerim, atakaratas53@gmail.com ile Bilgisayarımda hepsi arşivli.
Yine You Tube sayfamda ki üç yetmişe yaklaşan ; Daha çok güreş ile ilgili videolar var Ata KARATAŞ sayfamda..
Türkiye Gazetesindeki ; Yaklaşık 20 Yılı aşkın süren “Güreşiyorum ” köşe yazımız İnternette mevcut. onlarda kayıtlı..
Önemli bir not daha;
Genelde ekseriyetle ;Güreşiyorum/Portrede hayatta olan değerli kişileri ele aldık..
Avrupa-Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlarının Biyografisi www.guresiyorum.com da var.
-Çok değerli vefat eden Türk güreşine katkı sunanlara da yavaş yavaş başladık.
Sonuç olarak;
Türk Güreşine katkı sunan; Türkiye Güreş Federasyonu başkanları ,Teknik adam, Şampiyon, Akademisyen, Hakem, baba-oğul, kardeşler, UWW’ de ve FILA’da ,CELA’ da görev yapan ve diğerleri ele aldık..
Nasip olursa ,
Hepsini PDF olarak tek sayfada www.guresiyorum.com ve ileride de Kitap inşallah..
– Uzun yıllardır sizlere; www.guresiyorum.com Sosyal medya ile 05053690202 ve 0532 7757725′ ten değişik yollarla karşılıksız hobi olarak ;
Özellikle başta güreş haberleri ve diğer sunmaya devam edeceğim.
Allah ömür nasip ederse..
Bana ulaşmak için;
Ata KARATAŞ
-TGF Grekoromen Güreş A Milli takım Koordinatörü
-0532 775 77 25 Güncel ve whatsaap telefonum(Not; Whatsap’ taki güreş haberi almak isteyen oradan yazarsa eklerim uygun bir gruba hemen ),
-05053690202 (Mobil Mesaj telefonum.)
Haydi güreş ve sağlıcakla..
Güreş ile ve sağlıcakla kalın..
Ata KARATAŞ.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top