Home / HABERLER / Güreşiyorom porte 154.Bölüm Dr. Beytullah Dönmez
Güreşiyorom porte 154.Bölüm Dr. Beytullah Dönmez

Güreşiyorom porte 154.Bölüm Dr. Beytullah Dönmez

Güreşiyorum /Portre 154. Dr. Beytullah DÖNMEZ ; “Farkındalık ve Durakları “; Güreşçi, Akademisyen,Türkiye Üniversite Sporları Teknik Kurul Başkanı, Türk Güreş Vakfı Bilimsel Araştırma Kurul Üyesi, Türk Güreş Federasyonu Eğitim Kurul üyesidir.Üniversite Milli takımlarında görev, yüksek okul müdürlüğü(Keşap Meslek Yüksek okulu) ,Giresun Üniversitesi’ de Spor bilimleri Fakültesi olarak birkaç yıldır organize ettikleri ona da verilen; Spor Onur Ödülleri.(Kendi kaleminden Beytullah DÖNMEZ hocam ile diğer bilgiler ekte. Ortaokul yıllarında Giresun’da güreşe başladı. Ankara Maden Tetkik Arama Güreş Kulübünde güreş hayatını devam ettirdi. Gençler, büyükler ve Üniversiteler Türkiye şampiyonlukları elde etti. Milli takımda ülkemizi temsil etme şerefini yaşadı. Fırat Üniversitesi’nde çalıştığı yıllar içerisinde “Fırat Üniversitesi Spor Kulübü”nü kurdu. ülkemizde yapılan Dünya Güreş Şampiyonası, Gençler ve Büyükler Avrupa Şampiyonası, Sofya’da yapılan Üniversiteler Dünya Badminton Şampiyonası, 2016 yılında Trabzon’da yapılan Dünya GYMNASİDE Okul Sporları Oyunları ve Samsunda yapılan 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarının Organizasyon Komitesinde yer aldı. Beş kez çeşitli branşlarda yapılan Dünya Üniversiteler Şampiyonalarına katıldı. Ayrıca ülkemizde yapılan değişik uluslararası turnuvalarda delege olarak bulundu. Bir çok organizasyonda ise ; Kafile Başkanı olarak yer aldı.

Beytullah hocamın ihtisaslaştığı özellikle ;
Farkındalık ve durakları üzerinde biraz durmak istiyorum.
Şöyle ki; Beytullah hocamızın ; TGF Eğitim kurulu üyesi olarak; Yapılan seminerlerde ortaya koyduğu ve her defasında geliştirdiği sunum ile ilgili birkaç cümleyi paylaşmak isterim.
-Ömrünüzün kaç günü, Gökyüzüne bir kez olsun bakmadan geçtiğini hiç düşündünüz mü ?
-Hepimiz her daim ,günlük yaşama dair neler söylemeyiz ki? Hayatın üç gün olduğundan bahseder ,her şeyi kafaya takmamak gerektiğini vurgular, hayatın anlamını çözebilmek için ayrıntılarda gizlenen incelikleri fark etmek gerektiğini dillendiririz..
-Bazılarımızda ayrıntılarla uğraşmanın anlamsız bir yükleme ve gereksiz bir meşguliyet olduğunu inanır ve ısrarla küçük işlerle değil büyük işlerle uğraşmak gerektiğini savunuruz.
– Sonuçta yaşam süreci öyle bir işliyor ki çoğu zaman bizler başkalarının yaşamlarını eleştirmekle kendi yaşamımızın gidişatını bile izleyemez olabiliyoruz. Oysa bizim de başkalarınca eleştirilen bir yaşamımız olduğunun farkına varamadığımız nice zamanlar oluyor. Uzatmayayım devamının atakaratas53@gmail.com ‘ a arzu edene “ Power Point” olarak atarım..
Devam ediyoruz..
Kendi kaleminden Dr. Beytullah DÖNMEZ;
Giresun Keşap İlçesi Balıklısu köyünde doğdu. İlköğretimini köyünde Lise öğrenimini ise Ankara’da tamamladı. Üniversiteyi Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisinde bitirdi. Eğitim Bilimleri alanında Gazi Üniversitesinde Yüksek Lisans Fırat Üniversitesinde ise Doktora yaptı.Akademik hayata Fırat Üniversitesinde başladı. Sırasıyla Cumhuriyet Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde çalıştı. Halen Giresun Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde akademik hayatına devam etmektedir.
Ortaokul yıllarında Giresun’da güreşe başladı. Ankara Maden Tetkik Arama Güreş Kulübünde güreş hayatını devam ettirdi. Gençler, büyükler ve Üniversiteler Türkiye şampiyonlukları elde etti. Milli takımda ülkemizi temsil etme şerefini yaşadı.

Fırat Üniversitesi’nde çalıştığı yıllar içerisinde “Fırat Üniversitesi Spor Kulübü”nü kurdu ve başkanlığını yaptı. Kurduğu Kulüp Futbol takımı ön kademeleri geçerek sırasıyla; Türkiye üçüncü liginde şampiyon olarak Türkiye ikinci ligine çıktı. Böylece ülkemizde bir üniversite spor kulübü futbol alanında bir ilki gerçekleştirmiş oldu.Cumhuriyet Üniversitesi’nde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda müdür yardımcılığı ve bölüm başkanlığı yaptı. Ayrıca Cumhuriyet Üniversitesi Spor Kulübünde 2. Başkanlık görevini de yerine getirdi.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda beş yıl müdürlük yaptı. Bu süre içinde Tokat Spor Kulübünde Yönetim Kurulu üyesi olarak Genel Kaptanlık görevinde bulundu. Tokat Sporun üçüncü Türkiye liginde şampiyon olarak Türkiye ikinci ligine çıkmasında katkısı oldu.

Giresun Üniversitesinde önemli hizmetlerde bulunan DÖNMEZ sırasıyla;
Eynesil Kamil Nalbant Meslek Yüksekokulu’nun Kurucu Müdürlüğünü, Şebinkarahisar Fevzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun Kurucu Müdürlüğünü, Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu’nun Müdür Vekilliğini, Giresun Meslek Yüksekokulu Müdürlüğünü, Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölüm Başkanlığını ve Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölüm Başkanlığını yaptı. Halen Giresun Üniversitesi Keşap Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak çalışma hayatını devam ettirmektedir.

Uluslararası organizasyonlarda önemli görevler üstlenmiş olup bunlardan bazıları ise şunlardır; ülkemizde yapılan Dünya Güreş Şampiyonası, Gençler ve Büyükler Avrupa Şampiyonası, Sofya’da yapılan Üniversiteler Dünya Badminton Şampiyonası, 2016 yılında Trabzon’da yapılan Dünya GYMNASİDE Okul Sporları Oyunları ve Samsunda yapılan 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarının Organizasyon Komitesinde yer aldı. Beş kez çeşitli branşlarda yapılan Dünya Üniversiteler Şampiyonalarına katıldı. Ayrıca ülkemizde yapılan değişik uluslararası turnuvalarda delege olarak bulundu.
Ülkemizi uluslararası alanda sporcu, yönetici ve antrenör olarak da temsil eden Dr. Beytullah DÖNMEZ 2018 yılı içinde Azerbaycan Baküde tertiplenen Üniversiteler Türk Konseyi Spor Oyunlarında, Brezilyada yapılan Üniversiteler Dünya Güreş Şampiyonasında ülkemizi başkan olarak temsil etti. Brezilyada ki şampiyonada ülkemiz Serbest Güreş’de takım olarak Dünya 2.si, Greko-Romen Güreş’de ise Dünya Şampiyonu olmuştur. Bu şampiyonada ülkemiz 10 Altın 1 Gümüş ve 4 Bronz madalya olmak üzere toplam 15 madalya kazanmıştır.

Ulusal ve uluslararası yayınlanmış akademik çalışmaları bulunan Dr.Beytullah DÖNMEZ halen Türkiye Üniversite Sporları Teknik Kurul Başkanı, Türk Güreş Vakfı Bilimsel Araştırma Kurul Üyesi, Türk Güreş Federasyonu Eğitim Kurul üyesidir.
https://abvs.giresun.edu.tr/personelgosterkimlik.aspx?mail=beytullah.donmez
…………………….
154.Bölüm; Güreşiyorum/Portre’ de
Beytullah DÖNMEZ i ele aldık.
Dokuz ayda ; Aralık 2019′ da “01. Bölüm Salih BORA ile başlamıştık. “150”Bölüm Musa Aydın Güreşiyorum/Portre “(1.Proje) ulaşmıştık. Kısa bir moladan sonra devam ediyoruz..
Artık biraz daha seyrek olarak “Güreşiyorum/Portre’ lere devam inşallah..
www.guresiyorum.com ile Sosyal medya’ dan ;Facebook, instagram, tweetır ile Whasaap gruplarından ,özellikle güreş sever ve sporseverlere siz değerli dostlarıma ,
“Sizlerin renk katan , çok değerli “Yorumlarınız” la zenginleşti. Adeta bütünleşti. portreler.
Sağ olun ilgi ve alakanız için..
Bu arada;
Çok önemli.. Hepimiz için bir uyarıda bulunmak istiyorum.
Pandemi sürecinde devlet yetkililerimiz ;
Hep söylüyor MMT (Maske-Mesafe,Temzilik )
Lütfen dikkat edip duyarlı olalım. Az daha gayret..
Esasında ;Aralık ayında bir projeye daha başlamıştık.
1896-2016 Güreşiyorum/Olimpiyatlar ;
O erken bitti.16 Bölümdü..
Şimdi; Öncelikle ;
Tarihi fotoğraf ve belgeler, bilgi ve dökümanlar ile sizlere zengin bir arşiv sunma imkanı elde ettim.Arşiv o kadar güzel bir şey ki sormayın. Başta Hard DİSK ‘ lerim, atakaratas53@gmail.com ile Bilgisayarımda hepsi arşivli. Yine You Tube sayfamda ki üç yüze yaklaşan ; Daha çok güreş ile ilgili videolar var Ata KARATAŞ sayfamda..Türkiye Gazetesindeki ; yaklaşık 20 Yılı aşkın süren “Güreşiyorum ” köşe yazımız İnternette mevcut.
onlarda kayıtlı.. Önemli bir not daha; Genelde ekseriyetle ;Güreşiyorum/Portrede hayatta olan değerli kişileri ele aldık.. Aktif sporu yapanlar ile diğerleri daha sonra belki .
Yine önemli bir not daha;
Avrupa-Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlarının Biyografisi www.guresiyorum.com da var.
Sonuç olarak; Türk Güreşine katkı sıunan; Türkiye Güreş Federasyonu başkanları ,Teknik adam, Şampiyon, Akademisyen, Hakem,
baba-oğul, kardeşler, UWW’ de ve FILA’da ,CELA’ da görev yapan ve diğerleri ele aldık..
Nasip olursa ,
Hepsini PDF olarak tek sayfada www.guresiyorum.com ve ileride de Kitap inşallah..
– Uzun yıllardır sizlere; www.guresiyorum.com Sosyal medya ile 05053690202 ve 0532 7757725′ ten değişik yollarla
karşılıksız hobi olarak ; Özellikle başta güreş haberleri ve diğer sunmaya devam edeceğim.
Allah ömür nasip ederse..
Bana ulaşmak için;
Ata KARATAŞ
-TGF Grekoromen Güreş A Milli takım Koordinatörü
-0532 775 77 25 Güncel ve whatsaap telefonum(Not; Whatsap’ taki güreş haberi almak isteyen oradan yazarsa eklerim uygun bir gruba hemen ),
-05053690202 (Mobil Mesaj telefonum.)
Haydi kalın sağlıcakla..
MMT ‘ ye dikkat azami ölçüde uyalım lütfen.
Güreş ile ve sağlıcakla kalın..
Ata KARATAŞ.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top