Home / FILA / FILA; STRATEJİK PLAN İÇİN 10 AYLIĞINA TST FİRMASI İLE ANLAŞTI…
FILA; STRATEJİK PLAN İÇİN 10 AYLIĞINA TST FİRMASI İLE ANLAŞTI…

FILA; STRATEJİK PLAN İÇİN 10 AYLIĞINA TST FİRMASI İLE ANLAŞTI…

FILA  appoints TSE Consulting to develop a strategic plan for world wrestling

The International Federation of Associated Wrestling Styles (FILA) has appointed TSE Consulting, the international management consulting firm specialised in sport, to develop a strategic plan for the sport of wrestling worldwide. Their initial agreement covers a period of 12-months starting in April 2013.

There is widespread discussion throughout the wrestling community suggesting various changes be made to FILA and the sport itself.

FILA believes that putting a strategic plan in place will ensure that the leadership remains focused and that a common framework is created within which the sport, represented by the national governing bodies around the world, can work together towards common goals for the future.

TSE has vast experience working with international federations on their strategic planning. For example, they lead the development and implementation for both the IAAF Athletics World Plan and the World Archery Plan, among many other organisations at both the international and national level.

Acting President of FILA, Mr. Nenad Lalovic, commented:                                                                             We need to renew our organisation and our sport to ensure a stronger future. A long term strategic plan is exactly what we need right now to deal with the challenges that we are faced with.

TSE Consulting was recommended to us from a variety of sources and their extensive experience working with other international sports organisations speaks for itself. It is good for our sport to be working with such professionals and I believe that the future for wrestling will benefit tremendously.”

Mr. Lars Haue-Pedersen, TSE Managing Director, commented:

 The development of a new strategic plan for not only FILA, but for the sport worldwide, is a fantastic opportunity.

 It will modernize the sport and ensure it remains relevant for a broad audience and the various worldwide stakeholders in the coming years.

 Strategic planning is often difficult for a sports organisation as it requires a lot of dedication and commitment to change.

 Wrestling is ready for this challenge and we look forward to working with them.

 

FILA TSE DANIŞMANLIK  İLE DÜNYA GÜREŞ İÇİN STRATEJİK PLAN GELİŞTİRMEK İÇİN ANLAŞTI
Güreş Stilleri Federasyonu (FILA) dünya çapında güreş sporuna için bir stratejik plan geliştirmek için TSE Danışmanlık, spor konusunda uzmanlaşmış uluslararası yönetim danışmanlık firması, atadı.                                                                                                            Onların ilk arasındaki anlaşma Nisan 2013 yılında başlayan 12 aylık bir dönemi kapsamaktadır.
Çeşitli değişiklikler FILA ve spor kendisine yapılacak öne güreş toplum genelinde yaygın tartışma var.

FILA;Bir stratejik plan koyarak liderlik odaklı kalmasını sağlamak ve spor, dünya çapında ulusal yönetim organları tarafından temsil, geleceğe yönelik ortak hedefler doğrultusunda birlikte çalışabilir, içinde ortak bir çerçeve oluşturulur olacağına  inanıyor.

TSE stratejik planlama uluslararası federasyonlar ile çalışan geniş bir tecrübeye sahiptir. Örneğin, uluslararası ve ulusal düzeyde hem de diğer birçok kuruluş arasında,                          IAAF Atletizm Dünya Planı ve Dünya Okçuluk Planı her ikisi için de geliştirilmesi ve uygulanması yol açar.

FILA, Sayın Nenad Laloviç, Başkanı yorumladı                                                                            “Biz güçlü bir gelecek sağlamak için organizasyon ve spor yenilemeniz gerekir.                     Uzun vadeli stratejik planı biz karşı karşıya olduğu zorlukları ile başa çıkmak için şu anda tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu.TSE Danışmanlık kaynakları ve diğer uluslararası spor organizasyonları ile çalışan kendi geniş deneyimi kendisi için konuşur çeşitli bize tavsiye edilmiştir. Böyle profesyonellerle çalışıyor gibi bizim spor için iyi ve güreş için gelecekte son derece yarar olacağına inanıyoruz. “

Bay Lars Haue-Pedersen, TSE Genel Müdürü, şu yorumu yaptı:
“FILA değil sadece yeni bir stratejik plan geliştirilmesi, ancak spor dünya çapında, harika bir fırsattır.Bu spor modernize etmek ve önümüzdeki yıllarda geniş bir kitleye ve çeşitli dünya çapında paydaşlar için ilgili kalır sağlayacaktır.
Bu özveri ve değiştirmek için bağlılık bir sürü gerektirir olarak stratejik planlama bir spor organizasyonu için genellikle zordur.
Güreş bu meydan okuma için hazır olduğunu ve onlarla çalışmak için sabırsızlanıyoruz. “

Scroll To Top