Home / GURES / DÜNYA “GÜREŞ İÇİN ” TEK YÜREK ” OLDU
DÜNYA “GÜREŞ İÇİN ” TEK YÜREK ” OLDU

DÜNYA “GÜREŞ İÇİN ” TEK YÜREK ” OLDU

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC), güreşi olimpiyat programından çıkarmasının ardından dünyanın dört bir köşesindeki spor insanları, bu sporun olimpiyatlara yeniden kazandırılması için birlik oldu.

Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Yönetim Kurulu üyesi Rodika Yakşi, yaptığı açıklamada, IOC İcra Kurulunun, 12 Şubat’taki toplantısında, güreşin 2020 olimpiyat programındaki temel spor dalları arasından çıkartılması yönünde karar alması üzerine oluşturdukları komisyonun başına getirilen iki isimden biri olduğunu hatırlatarak, diğer başkan Japon Tomiaki Fukuda ile bugüne dek yaptıkları çalışmaları anlattı.

İlk iş olarak bir halkla ilişkiler şirketiyle anlaştıklarını belirten Yakşi, bu kapsamda IOC’nin 29 Mayıs’ta Rusya’nın St. Petersburg kentinde yapacağı ilk toplantıda, güreşi yeniden kabul ettirmek için sunumlar hazırladıklarını ifade etti. Toplantıda, dünyadaki her renk ve milletten eski ve yeni güreşçileri bir araya getirip, onlara yaşam hikayelerini anlattıracaklarını söyleyen Yakşi, amaçlarının oradaki toplantıda yarışacak 8 spor branşı arasından seçilecek ilk üçe girmek olduğunu anlattı.

Rodika Yakşi, Mayıs ayını, tüm dünyada güreş ayı ilan ettiklerini belirtti. Bu kapsamda, dünya çapındaki güreş severlerin, ‘güreşi kurtaralım’ sloganıyla çeşitli etkinlikler düzenlediğini ifade eden Yakşi, “Örneğin New York’ta iki gün önce Grand Central Terminal’de İran, Rusya ve ABD’nin şampiyon güreşçileri, vatandaşlara gösteri maçları yaptı. Tren garındaki bu müsabakalar, güreş için farkındalık yarattı” dedi.

Televizyon ekranlarında yer alan Amerikan borsa verilerinin arasına, “Olimpik güreşi kurtaralım” şeklinde bir spot koyduklarını, bunun da güreş adına çok özel olduğunu dile getiren Yakşi, şöyle devam etti:

“Japonya, ABD ve Rusya’da güreşin yeniden kazandırılması için tanıtım filmleri yapıldı. Bu kısa filmler, televizyonlarda ve internet sitelerinde gösteriliyor.

İmza kampanyaları devam ediyor. Japonya geçen haftalarda IOC’ye bir mektup gönderdi. Mektuba, 210 kiloluk bir imza kolisini de iliştirdi. Sergey Bubka, Blanca Vlasiç ve Nadya Komaneçi gibi eski sporculardan da destek alıyoruz. Örneğin Komaneçi, cimnastik ve güreşin yakınlığına dikkati çekerek, ‘güreşi kurtaralım’ tarzında bir kampanya yürütüyor. IOC ile yürüttüğümüz lobi faaliyetleri devam ediyor. Üyelerle görüşmek için neredeyse bir dünya turu attık. Son derece yoğun bir tempoda çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

FILA yeniden yapılandırılacak

Rodika Yakşi, “50 yıldır değişmeyen kurallarıyla son derece hantal bir çalışma tarzını benimseyen” FILA’yı yeniden yapılandırmak için İngiltere’de bir danışman şirketle anlaştıklarını kaydetti. Yeni bir teşkilat yapısının oluşturulacağını belirten Yakşi, “Aynı zamanda güreş kurallarını yeniliyoruz. Özellikle grekoromen ve serbest stil arasındaki farklılıkların netleştirilmesi için bu önemli. IOC Başkanı Jacques Rogge’un, FILA geçici başkanı Sırp Nenad Laloviç’e bulunduğu tavsiyeleri gözönünde bulunduruyoruz. FILA’da bir bayan ve sporcu komisyonları oluşturup, sporcu forumu, medya ve sponsorluk konularına eğileceğiz” ifadelerini kullandı.

Devlet başkanlarından destek

Yakşi, çeşitli devlet başkanlarının güreşe verdiği desteğe de dikkati çekti. ABD Başkanı Barack Obama’nın “Tamamen güreşten yanayım” tarzında bir deklarasyon yayımladığını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de kendilerine destek verdiğini ifade eden Rodika Yakşi, “İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da Putin’i destekleyen açıklamalar yaptı. Japon İmparatoru da bize çok destek çıktı” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da FILA geçici başkanı Laloviç’in ve kendisinin bulunduğu üçlü toplantı yaptığını hatırlatan Yakşi, Bakanlık ve hükümetin konuya destek verdiklerini kaydetti. Rodika Yakşi, zor bir süreci atlatmak için ellerinden geleni yaptıklarına dikkati çekerek, yarın Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılacak FILA olağanüstü kongresinde de güreşi tartışacaklarını söyledi. Yakşi, “Alınmış bir karardan kurul üyelerini vazgeçirmek elbette zor olacak. Ancak güreşi el birliğiyle kurtaracağımıza inanıyorum” dedi.A.A

Scroll To Top