Home / GURES / KURS VE SEMINERLER / Büyük Adımlar’ın bu hafta konukları;Servet Tazegül ve Rıza Kayaalp oldu.
Büyük Adımlar’ın bu hafta konukları;Servet Tazegül ve Rıza Kayaalp oldu.

Büyük Adımlar’ın bu hafta konukları;Servet Tazegül ve Rıza Kayaalp oldu.

Büyük Adımlar’ın bu hafta konukları     Servet Tazegül ve Rıza Kayaalp oldu.

​ Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Türkiye, İstanbul-2020 İçin Tek Yürek” konulu panelde, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, “Öğretmenleriniz konuşurken, gözlerinizi ve kulaklarınızı dört açın. Bunu yaparsanız hayal ettiğiniz ne varsa gerçekleştiğini göreceksiniz” dedi.

Spor faaliyetlerinin gelişmesini sağlamak, yaygınlaşmasını teşvik etmek ve spora olan ilgiyi artırmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geliştirilen “Büyük Adımlar” projesi kapsamında, “Türkiye İstanbul 2020 İçin Tek Yürek” paneli yapıldı.

Bakanlığın konferans salonunda düzenlenen panele, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Basri Hakan Hakyemez, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yavuz Çelik, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile bakanlık bürokratları katıldı. Büyük Adımlar’ın bu haftaki konuk okulları ise Hacı Bayram Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mamak Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu.


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç konuşmasında, öğrencilerle birarada olmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, “Lise çağındayken Bakanlığın kapısından içeri girmenizin, eğitim ve sonrasındaki hayatınıza rehberlik teşkil edeceğine inanıyoruz. Gelin, bu hayatı yaşayın ve sizler gelecekte bu ülkenin Gençlik ve Spor Bakanı olmayı hayal edin. Bu ülkenin her kademesinde milletimize hizmet etmenin hayalini kurun, eğitiminizi ona göre yapın. Öğretmenleriniz konuşurken, gözlerinizi ve kulaklarını dört açın. Bunu yaparsanız hayal ettiğiniz ne varsa gerçekleştiğini göreceksiniz” diye konuştu. İmam hatip eğitiminin kolay bir eğitim olmadığını vurgulayan Bakan Kılıç, şunları söyledi:

“Müfredatınızda daha çok ders var. Bu dersler sizi ayrıca alan bilgisi konusunda yoğunlaştırıyor. Kimsenin bilmediği genel bilgiyi size taşıyor. Fazlanız var eksiğiniz yok. Geçmişte katsayı probleminiz vardı. Maalesef ayağınızda prangalarla yarışmak mecburiyetinizde kalıyordunuz. Hukuk devletinde olmanın, özgür ve demokratik bir ülkede yaşamanın gerekleri bu anlamda da hayata geçti. Katsayı adaletsizliği sona erdi. Dolayısıyla bugün Türkiye’nin bütün üniversiteleri sizlere açık. Mühendis de, doktor da, kamu görevlerinde üst düzey yönetici de olabilirsiniz. Sporcularımızın başarıları nasıl ki sizi gururlandırıyorsa, eğitim ve meslek hayatınızda elde edeceğiniz başarılar da bizim göğsümüzü kabartacak. Kendinize yatırım yapın. Bunun bu yaş grubunda 3 yolu var. Anne ve babalarınızın tavsiyelerine kulak verin. İkincisi öğretmenlerinizin sizler için yol haritası olacak tavsiyelerini dikkate alın. Üçüncüsü de okuma süreciniz. Her eğitim kurumunun bizlere kattığı değerler var ama özellikle iki eğitim kurumu çok önemli. İnsanın kendi diline hakim olması, kelime hazinesini kuvvetlendirme ve daha geniş bir çerçeveden düşünebilmesi için iki eğitim kurumunun çok önemli fırsatları var. Biri üniversite yıllarında hukuk fakültesindeki eğitimdir, diğeri de imam hatip liseleridir. İmam hatip liseleri de çok geniş çerçeveden kavrama ve algılamayı sağlar. Çünkü normal müfredatın iki katına varan ders yoğunluğuna sahipsiniz. Madem ki böyle bir avantajınız var ve madem ki katsayı adaletsizliği ortadan kaldırıldı, o zaman imam hatipli gençlerimizin de biraz daha fazla toplumsal gelişmelerle, hem ülkemizle hem küresel sorunlarla alakadar olması gerekiyor.”


RIZA KAYAALP…
Panele katılan Avrupa ve dünya şampiyonu, olimpiyat üçüncüsü güreşçi Rıza Kayaalp ise şampiyon sporcunun başarıyı elde ettikten sonra şımarmaması, her yıl aynı başarıyı tekrarlaması gerektiğini söyledi.

Çok genç yaşta spora başladığını ve bu yolda büyük zorluklarla karşılaştığını vurgulayarak, “İyi ki tüm bu zorluklara direnmişim. Sporda altyapı çok önemlidir. Başarı için, ailelerin bilgilendirilmesi gerekir. Devlet desteği böyle sürdüğü sürece, her branşta şampiyonluklar gelecektir” dedi.

Kayaalp, gençlerin başarı yolundaki tavsiyelerini sorması üzerine ise, “Çalışma ve disiplin her şeyin başında geliyor. Yetenekli olabilirsiniz ama çalışmazsanız sonuca varamazsınız. Sporcu gibi yaşamayı öğrenmek zorundasınız. Haftalık bir program çıkarmalı ve ona sadık kalmalısınız” ifadelerini kullandı.

Milli güreşçi, Türkiye’nin 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı için çok heyecanlı olduğunun da altını çizerek, “Olimpiyatlar umuyorum ki İstanbul’da düzenlenir ve güreş de buna dahil olur” diyerek sözlerini tamamladı.


SERVETTAZEGÜL…
Olimpiyat şampiyonu Servet Tazegül de tekvando ile tanışmasının izlediği filmlerden heveslenmesi sonrasında başladığını belirtti.

Babasının isteği ile çifte vatandaş olduğunu söyleyen Tazegül, “İleride bir gün Türkiye adına yarışmanın hayaliyle büyüdüm. Spora başladıktan sonra bu hayalim gittikçe arttı. Türkiye’yi temsil etmek çok gurur verici” dedi.

Scroll To Top