Home / GURES / Başbakan Erdoğan’dan IOC Başkanı Jagues Rogge’ye iki mesaj
Başbakan Erdoğan’dan IOC Başkanı Jagues Rogge’ye iki mesaj

Başbakan Erdoğan’dan IOC Başkanı Jagues Rogge’ye iki mesaj

Başbakan Erdoğan’dan IOC Başkanı Jagues Rogge’ye iki mesaj
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jagues Rogge’ye Başbakan’ın iki mesajını iletti. Mesajın ilki 2020 İstanbul Olimpiyat Oyunları adaylığı ile ilgili olurken, ikinci mesajın içeriğinde ise 2020 Olimpiyat

20 Şubat 2013 Çarşamba – 15:54
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jagues Rogge’ye Başbakan’ın iki mesajını iletti. Mesajın ilki 2020 İstanbul Olimpiyat Oyunları adaylığı ile ilgili olurken, ikinci mesajın içeriğinde ise 2020 Olimpiyat Oyunları’ndan çıkarılması düşünülen güreş yer aldı.

2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı İstanbul’a kazandırmak için çalışan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ve Bern Büyükelçisi Tanju Sümer ile birlikte IOC Başkanı Jagues Rogge’ye Lozan’daki Uluslararası Olimpiyat Komitesi Merkezi’nde bir araya geldi.

Bakan Kılıç, burada Jagues Rogge’ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iki mesajını iletti. Bakan Kılıç’ın ilettiği mesajın ilkinde, ‘Beşinci kez adayız ve bu kez Olimpiyat ve Paralimpk Oyunları İstanbul’a kazandırmak için etik kurallar çerçevesinde gereken tüm hamleleri yapmaya hazırız. Başta insan kaynakları ve finansman olmak üzere tüm imkânları İstanbul kentinin kullanımına tahsis edilmiş durumdadır. Olimpiyatın İstanbul’a gelmesini bölgemizde yeni bir barış ve medeniyet hamlesi olarak değerlendiriyoruz.” İfadeleri yer aldı.

Başbakan Erdoğan ikinci mesajında ise ata sporu güreşin 2020 Olimpiyatları’ndan çıkarılmamasını istediği belirtildi. Başbakan Erdoğan’ın ikinci mesajında, ‘Güreş sporu Olimpiyat Oyunları’nın ilk branşlarındandır. Londra 2012’de 26 ülke bu branştan madalya kazandı. Güreşin olimpik bir branş olarak kalması arzumuzdur. Aksi halde büyük bir kitleyi etkileyecek bir süreç yaşanacaktır.’ temennisini Bakan Kılıç aracılığı ile olimpiyat komitesine iletti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklama Bakan Kılıç’ın ziyarette, İstanbul’un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na yönelik hazırlıkların ayrıntılarından bahsettiği öğrenildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yapılan adaylık başvurusunun ardından İstanbul’un olimpiyatlara ev sahipliği yapması yolunda hükümet desteğinin artarak devam ettiği ifade edilen açıklamada Bakan Kılıç, bu süreçte yapılacak projeleri Rogge’ye anlattığı vurgulandı.

ROGGE: GÜREŞ İÇİN SÜREÇ BİTMİŞ DEĞİL

Başbakan Erdoğan’ın bu mesajının ardından IOC Başkanı Rogge ise 2020 Olimpiyatları’ndan güreşin çıkarılmasına yönelik teklifle ilgili olarak alınmış kesin bir karar olmadığını söyledi.

Başkan Rogge, “Güreş için henüz her şey bitmedi. 7 branş değerlendirmesi sürüyor. Son sözü söylemek için henüz erken. Eylül ayında Buanos Aires’te nihai karar verilecek.” ifadelerini kullandı.

 

Kılıç liderliğindeki Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi heyetinde Uğur Erdener ve Hasan Arat da yer alırken, 2020 Olimpiyat Oyunları’na İstanbul’un adaylığı konusunda Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) yetkilileriyle fikir-alışverişi yapıldı. Toplantıda Bern Büyükelçisi Tanju Sümer ile Cenevre Başkonsolosu Nurdan Bayraktar Golder de hazır bulundu.

30 dakika süren toplantıdan sonra bir açıklama yapan Bakan Suat Kılıç; görüşmenin son derece iyi geçtiğini belirterek; “Bizim samimi ve yakın davranmamıza karşı Rogge da aynı yakınlığı ve samimiyeti gösterdi. Toplantıda Türkiye’nin rakibinin Tokyo olduğu açıkca açıklanmamasına karşı bu durum anlaşıldı diyebilirim” diye konuştu.

Scroll To Top