Home / HABERLER / Avrupa Şampiyonasında 5 Madalya alan Grekoromen güreş mili takımı yurda döndü
Avrupa Şampiyonasında 5 Madalya alan Grekoromen güreş mili takımı yurda  döndü

Avrupa Şampiyonasında 5 Madalya alan Grekoromen güreş mili takımı yurda döndü

Grekoromen Güreş Milli Takımı, Yurda Döndü..

Tam 16 Madalya..ALTISI ALTIN..

İstanbul!da /İBB ve Ankara’ da ASKİ ile diğer.Karşılama

-Bakan Kasapoğlu’ndan Ödül Alan Güreşçilere Tebrik Mesajı

-Rıza; “Dokuzuncu kez şampiyon olmanın gururunu yaşıyorum

-Musa Aydın, “Büyük bir rekor kırdık.

-Atakan YÜKSEL; Müthiş heyecanlı ve gururluyum.

-Salih Bora: “Şampiyonada iyi bir performans gösterdik”

-İBB Enver YILMAZ bey ve Antrenör sporcu ve güreş severler karşıladı..-Ata Karataş ; “Hedefimiz, bu yılki Dünya Şampiyonası’nda 2020 Tokyo Olimpiyatları için olabildiği kadar çok vize almak

Detaylar aşağıda..

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda mücadele eden Grekoromen Güreş Milli Takımı, yurda döndü.

-130 kiloda Rıza Kayaalp ile 67 kiloda Atakan Yüksel altın madalya alırken, 72 kilo Cengiz Arslan gümüş, 60 kiloda Kerem Kamal ve 81 kiloda Emrah Kuş bronz madalya kazandı.

Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen şampiyonada milliler, 2 altın, 1 gümüş ve 2 bronz olmak üzere 5 madalya elde etti. Ay-yıldızlı ekipte 130 kiloda Rıza Kayaalp ile 67 kiloda Atakan Yüksel altın madalya alırken, 72 kilo Cengiz Arslan gümüş, 60 kiloda Kerem Kamal ve 81 kiloda Emrah Kuş bronz madalya kazandı.

https://www.haberler.com/grekoromen-gures-milli-takimi-yurda-dondu-11952101-haberi/?utm_source=RSS_Konu

 

-Bakan Kasapoğlu’ndan

Ödül Alan Güreşçilere Tebrik Mesajı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonasında 6’sı altın, 2’si gümüş, 8’i bronz olmak üzere 16 madalya kazanan Milli Güreşçileri tebrik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonasında 6’sı altın, 2’si gümüş, 8’i bronz olmak üzere 16 madalya kazanan Milli Güreşçileri tebrik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonasında 6’sı altın, 2’si gümüş, 8’i bronz olmak üzere 16 madalya kazanan Milli Güreşçilere tebrik mesajı yayımladı.

 

Bakan Kasapoğlu, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 6’sı altın, 2’si gümüş, 8’i bronz olmak üzere 16 madalya kazanan milli sporcularımızı kutluyorum. Millilerimiz ata sporumuz güreşte, her daim olduğu gibi elde ettikleri derecelerle bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Milli güreşçilerimizin gelecekte daha büyük başarılar kazanacağına yürekten inanıyorum. Avrupa Güreş Şampiyonasında Ay-yıldızlı bayrağımızın dalgalandırılmasında ve İstiklal Marşımızın dinletilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” – ANKARA

Kaynak: İHA

https://www.haberler.com/bakan-kasapoglu-ndan-odul-alan-gurescilere-tebrik-11950726-haberi/?utm_source=RSS_Konu

 

Musa Aydın:

“Şimdiki Hedefimiz Kazakistan’da Yapılacak Olan Dünya Şampiyonası”

Bükreş’te düzenlenen Avrupa Büyükler Güreş Şampiyonası’nda 16 madalya kazanan milli güreşçiler yurda döndü.

Bükreş’te düzenlenen Avrupa Büyükler Güreş Şampiyonası’nda 16 madalya kazanan milli güreşçiler yurda döndü. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, “Büyük bir rekor kırdık. Şimdiki hedefimiz Kazakistan’da yapılacak olan Dünya Şampiyonası. Orada olimpiyat kotası almayı hedefliyoruz. Tokyo’da da 5 madalyanın üzerine çıkmak istiyoruz” dedi.

Romanya’nın Başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Büyükler Güreş Şampiyonası’nı 6 altın, 2 gümüş, 8 bronz olmak üzere toplam 16 madalya ile tamamlayan milli güreşçiler yurda döndü. Havalimanında basın mensuplarına şampiyonayı değerlendiren Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, “2017 Avrupa Şampiyonası’nda 5 şampiyon, 2018’de 5, 2019’da çok büyük bir rekor kırdık 6 şampiyon ile 16 madalya kazandık. Ben bütün sporcuları ve teknik ekibi tebrik ediyorum. İyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Geçen sene hem Rıza Kayaalp hem Taha Akgül yenilmişlerdi. Geçen sene de büyük başarılara imza attık ancak bu iki güreşçi yenilince gölge düştü başarılara. Bunların yenilmelerinin sebebi idman alamayışlarından dolayı oldu. Biz bu sene tedbir aldık yurt dışından partner getirdik. Partner işi bize çok yaradı. Hem Taha hem de Rıza şampiyon oldular. Bizim hedefimiz Kazakistan’da yapılacak olan Dünya Şampiyonası. Orada kota almak istiyoruz. 1 yıl öncesinden kota alarak rahat bir şekilde hazırlanıp ülkemizi temsil etmek istiyoruz. İnşallah 2020 Tokyo’da da 5 madalyanın üstüne çıkmak istiyoruz. Ülkemizi başarıyla temsil edip ay yıldızlı bayrağımızı göndere çekmek istiyoruz” diye konuştu.

 

Salih Bora:

“Şampiyonada iyi bir performans gösterdik”

Bükreş’te zor bir şampiyona geçirdiklerini belirten Grekoromen Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Salih Bora ise, “Grekoromen güreşi için en zor geçen şampiyonalardan bir tanesini yaşadık. Özellikle olimpiyatların yaklaşması sonrası bu şampiyonanın çok sıkı olacağını biliyorduk. Katılım oranı da çok yüksekti. Biz de bu şampiyonada çok iyi performans gösterdik. İyi de hazırlanmıştık. İyi netice elde ettiğimiz için de çok sevinçliyiz” şeklinde konuştu. – İSTANBUL

Kaynak: İHA

https://www.haberler.com/musa-aydin-simdiki-hedefimiz-kazakistan-da-11952081-haberi/?utm_source=RSS_Konu

 

Takım halinde Avrupa ikincisi olan Grekoromen Milli Takımı, başkent Bükreş’ten hareket eden uçakla İstanbul Havalimanı’na geldi. Milli takıma Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Eğitimi Daire Başkanı Selçuk Çebi eşlik etti.

-Enver bey

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Güreş Şubemiz, Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’ndan dönen milli takımımızı havalimanında karşıladı.

 

Avrupa Güreş Şampiyonası’ndan dönen millerimizi havalimanında İstanbul BBSK Başkan Vekili ve Güreş Şubesi Sorumlusu Enver Yılmaz, güreş şubesi teknik kadrosu ve sporcularımız çiçeklerle karşıladı.

 

Şampiyonada greko-romen stilde sporcularımızdan 67 kiloda Atakan Yüksel şampiyon olurken, 72 kiloda Cengiz Arslan gümüş madalyanın sahibi olmuştu.

 

67 kiloda Avrupa Şampiyonu olan başarılı sporcumuz Atakan Yüksel, “Ülkeme altın madalya kazandırdığım ve İstiklal Marşı’mızı çaldırdığım için çok mutluyum. Müthiş heyecanlı ve gururluyum. Önümüzde dünya şampiyonası var. Madalya alarak 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmayı, orada da kürsünün en üst basamağında yer almayı istiyorum.” diye konuştu.

 

Dünya Şampiyonası’na en iyi şekilde hazırlanacağını aktaran Atakan, “Çıtayı yükselterek devam etmeye çalışıyorum. Önümüzde 5-6 aylık bir süreç var. Bu süreyi en iyi şekilde değerlendirip, çok çalışarak dünya şampiyonasında zafere ulaşmayı hedefliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Grekoromen Güreş Milli Takım Koordinatörü

Ata Karataş,

“Grekoromen Güreş Milli Takımı, en son mindere çıktı. 2 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazandık. Uzun zaman sonra ilk kez 2 altın madalya birden aldık.” diye konuştu.

Bu yıl düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nın olimpiyat vizesi almak için önemli olduğunu vurgulayan Ata Karataş, “Hedefimiz, bu yılki Dünya Şampiyonası’nda 2020 Tokyo Olimpiyatları için olabildiği kadar çok vize almak, olimpiyatta da 2016 Rio’da aldığımız 5 madalyayı geçmek. 3 dünya şampiyonluğu, 9 Avrupa şampiyonluğu olan Rıza Kayaalp’in kariyerinde olimpiyat gümüş ve bronz madalyası var. Bir altın madalyası eksik. Onu almasını çok isterim. Allah yardımcısı olsun.” şeklinde görüş belirtti.

Karataş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın madalya alan sporcuları bizzat aradığını aktararak, “Sayın

 

Cumhurbaşkanımız, her zaman yaptığı gibi madalya alan sporcularımızı anında aradı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

 

Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya bizzat Romanya’ya gelerek bizimle heyecanı paylaştı. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Rıza KAYAALP

Rıza, “Asrın güreşçisi”ni geçti

Grekoromen stil 130 kiloda altın madalyanın sahibi olan Rıza Kayaalp, Avrupa Şampiyonası’nda üst üste 8, toplamda da 9. kez kürsünün zirvesinde yer aldı.

“Asrın güreşçisi” lakaplı Hamza Yerlikaya ile en fazla Avrupa şampiyonu olan Türk güreşçi unvanını paylaşan Rıza Kayaalp, bu şampiyonluğuyla Yerlikaya’yı geride bıraktı.

Havalimanında AA muhabirine açıklamada bulunan milli sporcu, “Dokuzuncu kez şampiyon olmanın gururunu yaşıyorum. Üst üste 10 kez final yaptım ve 9’unda şampiyon oldum. Kırılması zor bir rekoru kırdım.” diye konuştu.

Türkiye’ye daha fazla şampiyonluk getirmek için çalışacağını aktaran Rıza Kayaalp, “Bu şampiyonlukları devam ettirmek istiyorum. Bundan sonraki hedefim bu seneki dünya şampiyonasında altın madalya kazanmak ve daha önce alamadığım olimpiyat altınını 2020 Tokyo’da kazanmak. İstikrarlı bir şekilde ilerleyeceğiz, çok çalışacağız. Tokyo Olimpiyatları’na kadar olan zamanı iyi değerlendirerek, inşallah yine bayrağımızı göndere çektireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Atakan Yüksel’in

kariyerinde ilk

Milli güreşçi Atakan Yüksel, 67 kiloda altın madalya kazanarak kariyerinin ilk Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

Kariyerinde dünya üçüncülüğü ve Akdeniz Oyunları şampiyonlukları bulunan Atakan Yüksel, “Ülkeme altın madalya kazandırdığım ve İstiklal Marşı’mızı çaldırdığım için çok mutluyum. Müthiş heyecanlı ve gururluyum. Önümüzde dünya şampiyonası var. Madalya alarak 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmayı, orada da kürsünün en üst basamağında yer almayı istiyorum.” diye konuştu.

Dünya Şampiyonası’na en iyi şekilde hazırlanacağını aktaran Atakan, “Çıtayı yükselterek devam etmeye çalışıyorum. Önümüzde 5-6 aylık bir süreç var. Bu süreyi en iyi şekilde değerlendirip, çok çalışarak dünya şampiyonasında zafere ulaşmayı hedefliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

 

Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası grekoromen dalında şampiyon olan Rıza Kayaalp ve teknik ekip yurda döndü.

Türk Hava Yolları’na ait uçakla saat 11.15’de Bükreş’ten İstanbul’a gelen milli takım kafilesi, İstanbul Havalimanı’nda federasyon yetkilileri tarafından karşılandı. Grekoromen stil 130 kilo finalinde Gürcü rakibi Lakobi Kajaia’yı yenerek altın madalya kazanan Rıza Kayaalp, THY uçağıyla Ankara’ya gitti. İstanbul Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, şampiyonaya çok iyi hazırlandıklarını belirterek, “2017 Avrupa Şampiyonası’nda 5 şampiyon, 2018’de 5 şampiyon, 2019 yılında çok büyük bir rekor kırarak, 6 şampiyon, 16 madalya kazandık. Ben sporcuları ve teknik heyeti tebrik ediyorum. Çok güzel bir hazırlık dönemi geçirdik. Geçen sene hem Rıza hem Taha iki büyük şampiyonumuz yenilmişlerdi. Geçen sene de dünya şampiyonasında büyük başarıya imza attık. Ancak bu iki güreşçimiz yenilince bu madalyalarımıza gölge düştü. Ancak bu sene bunların yenilmelerin sebebi partner olmayışı, yeterli idman almamalarından dolayıdır. Bu sene tedbir aldık ve yurt dışından partner getirdik ve o partnerlerle çalıştırdık. Dolayısıyla partner işi bize çok yaradı. Hem Taha hem Rıza çok rahat şampiyon oldular” dedi.

 

OLİMPİYATLAR İÇİN KOTA ALMAK İSTİYORUZ

Hedeflerinin bu sene Kazakistan’da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası olduğunu ifade eden Aydın konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünya Şampiyonası’nda kota almak istiyoruz. Olimpiyatlardan bir yıl öncesinden kota alarak olimpiyatlara rahat bir şekilde hazırlanmak istiyoruz. 2016 Rio Olimpiyatları’nda 8 madalyanın 5’ini güreşte kazandık. İnşallah 2020 Tokyo’da da 5 madalyanın üstüne çıkmak istiyoruz. Dünyanın en güçlü güreş takımıyla çıkmak istiyoruz.”

İYİ HAZIRLANDIK İYİ NETİCELER ELDE ETTİK

Grekoromen Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Salih Bora ise, “Avrupa Şampiyonası Grekoromen Güreş için en zor geçen şampiyonalardan bir tanesi. Özellikle olimpiyatların yaklaşmış olması. Dolayısıyla bu sene yapılacak Avrupa Şampiyonası’nın çok sıkı olacağını biliyorduk. Katılım ve kalite oranı çok yüksekti. Burada bütün ülkelerin güreştirdiği sporcular 2020 Olimpiyatları için aday gösterdiği sporcular. Çocuklar gerçekten bu şampiyonada çok güzel bir performans gösterdiler. İyi hazırlandık iyi neticeler elde ettiğimiz çok mutluyuz “diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Milli takım kafilesinden görüntüler

– Musa Aydın’ın açıklamaları

Salih Bora’nın açıklamaları

Detaylar – İstanbul

Kaynak: DHA

 

https://www.haberler.com/gures-milli-takim-kafilesi-yurda-dondu-11951834-haberi/?utm_source=RSS_Konu

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top