Home / GURES / AKDENİZ OYUNLARI (3)
AKDENİZ OYUNLARI (3)

AKDENİZ OYUNLARI (3)

Güreşiyorum
Ata Karatas  / atakaratas53@gmail.com  www.guresiyorum.com
16 Haziran   2013 Pazar / Türkiye Gazetesi

AKDENİZ OYUNLARI(3)
Akdeniz oyunlarına bu gün itibari ile
güreşe  altı gün kaldı. Akdeniz’e geçmeden;
Bu hafta TGF’ nin Mastır Planında yer alan ve 2020 Olimpiyat
oyunlarının alt yapısını,REZERV kadrosunun ilk basamağını oluşturan
14/15 yaş gurubu ;Grekoromen güreş  Türkiye şampiyonası da yapıldı.
Geçen hafta yapılan serbest  stil ile beraber Başkan Hamza YERLİKAYA’
nın özenle üzerinde durduğu yaş gurupları. Seçilecek yetenekli
güreşçiler  kampa alınacak ,takip edilecek
Evet Türk güreşinin alt yapısı ile ilgili  güzel şeyler olmaya devam
ediyor.
“Güreş Federasyonundan Bakım Altında Bulunan Çocuklara Destek”
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü
ile Güreş Federasyonu Başkanlığı arasında işbirliği sağlanmasına
yönelik usul ve esasları belirlenip protokol imzalandı.
Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı tüm kuruluşlarda koruma ve
bakım altında bulunan çocuklara güreş sporunun sevdirilmesi ve
benimsetilmesi, kişisel gelişim ve motivasyon eğitimleri verilmesi,
çocukların fiziksel ve sosyal aktivitelere katılımının sağlanması ve
bu spor branşının her alanda işbirliğini içeren protokol. Aile  ve
Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Zahteroğulları, Çocuk
Hizmetleri Genel Müdürü Abdül kadir Kaya ile Federasyon Başkanı Hamza
Yerlikaya, arasında imzalandı.(2001 yılında SHÇEK adı altında proje
başlatıldı ama bu sefer başarılı olunacağı kanısındayım.

Mersinde Güreş;22 Haziran’da Grekoromen ile başlayacak,24 ‘de Bayan,26
Haziran’da serbest ile sona erecek.  Geçen hafta  grekoromen ve bayan
milli takımlarımız vermiştik.
Serbest;
55 Ahmet  Peker /ASKİ,60 Erhan Bakır/Erzurum Palandöken Bld. 66
Mustafa Kaya/Bursa Büyükşehir Bld spor. 74 Kg. Soner Demirtaş/İst
Büyük şehir Bld 84 Serdar Böke/ASKİ 96 Kg.Rıza Yıldırım/Bursa Büyük
şehir Bld  120 Taha Akgül/ASKİ
ALTIN madalya alan güreşçilerimize devam ediyoruz.
Genelde tüm branşlarda alınan altın madalyaların %53 Ata Sporu güreş
almış.Şöyle ki; Alınan altın;264 bunun 140’ı güreşe ait.

1975 CEZAYİR; Salih BORA,Erdoğan KOÇAK,Aslan ARSLAN,Ömer TOPUZ,Mehmet
CANBAZ,M. Emin ŞİMŞEK,Mehmet SARI,Servet AYDEMİR,Mehmet UZUN,Mehmet
GÜÇLÜ,Kenan EGE..

1979 SİPLİT;Salih BORA,Nurettin KURT,Şenol TENEKECİOĞLU,Halil
ARAS,Hüseyin ÇOKAL..

1983 KAZABLANKA;Erol KEMAH,Serhat KARADAĞ,Aslan SEYHANLI,Halit
AKGÜN,Fevzi ŞEKER,Burhan SABANCIOĞLU,Reşit KARABACAK,Sıtkı
KADİROĞLU,Mehmet GÜÇLÜ..

1987 LAZKİYE;Aslan SEYHANLI,Fevzi ŞEKER,Necmi GENÇALP,Reşit
KARABACAK,Ayhan TAŞKIN,Hayri SEZGİN..

1991 VARNA;Ömer ELMAS,M.Akif PİRİM,İlyas ŞÜKRÜOĞLU,Ahmet OREL,Ahmet
AK,Behçet SELİMOĞLU,Turan CEYLAN,Sebahattin ÖZTÜRK,Kenan ŞİMŞEK,Ali
KAYALI,Mahmut DEMİR..
1993 ROUSILION;Ramis ÇELİK,M.Akif PİRİM,Hakkı BAŞAR,Fevzi
KAYNAK,Mevlana KULAÇ,İsmail ZURNACI,İsmail FAİKOĞLU,Selahattin
YİĞİT,Sebahattin ÖZTÜRK,Ömer ASLANTAŞ..
Devam Edecek;1997,2001,2005,2009,2013

 

Scroll To Top