Home / GURES / AKDENİZ OYUNLARI (1)
AKDENİZ OYUNLARI (1)

AKDENİZ OYUNLARI (1)

Güreşiyorum
Ata Karatas  / atakaratas53@gmail.com  www.guresiyorum.com

02 Haziran   2013 Pazar / Türkiye Gazetesi

http://www.turkiyegazetesi.com/Images/yazarlar/atakaratas1.gif

AKDENİZ OYUNLARI(1)

Akdeniz oyunlarına geçmeden;Güreş ile ilgili bir açıklama yapalım.”2020 Olimpiyat oyunlarından çıkartılması söz konusu olan güreş sporu,St.Petersburg’ta düzenlenen IOC İcra kurulu tavsiye oylamamsında(FILA  başkanı ve beş panelistin başarılı sunumu sonrası) ilk üçe girmeyi  başardı”. Beyzbol,Squash ve Güreş.Biri;Eylül ayında Buenos Aires’te düzenlenecek IOC kurlunda seçilecek.                                                                                  

Ancak IOC Genel Sekreteri açıklamasında;”Bu iki devreli bir futbol maçı değil.Bu maç sona erdi.Önümüzde 0-0 ile başlayacak bir maç daha var. Nihai karar Kongrede verilecek.                              

FILA Başkanı Nenad Laloviç ise;”Olimpiyatlar için uzun bir yol var.Ancak Olimpiyat oyunlarındaki yerimizi korumak için,çalışmaya devam edeceğiz.”                                                                                                          

2020 İstaınbul için;Bakan Kılıç,TMOK başkanı Erdener,Arat’ ta St.Petersburg’ta idi.Sunum ve IOC yetkilileri ile görüştüler. İstanbul,Madrid ve Tokyo içinde karar Buenos Aires’te verilecek.              Buradan her hafta sizlere seslendik.Türkiye Gazetesi/Güreşiyorum köşesinden,tam on bir yıl oldu.          Olimpiyat,Dünya ,Avrupa  ve Akdeniz oyunları’ na, birkaç hafta  kala şampiyona öncesinde hep sizleri ciddi ve istatiksel  bilgiler  ile aydınlatmaya çalıştık.                                                                                                                                                      

Mersinde Güreş;22 Haziran’da Grekoromen ile başlayacak,26 Haziran’da serbest ile sona erecek. Ülkemizde yapılacak olan;17.Akdeniz oyunları tam 42 yıl sonra tekrar Türkiye’de.                                

En son 1971 yılında İzmir’de yapılmıştı.0tuz iki branş ve yirmi dört ülke katılacak.                       

Akdeniz Oyunlarından bahsedelim;Avrupa,Asya ve Afrika’da;Akdeniz’de kıyısı bulunan ülkeler katılabiliyor.İlki 1951 yılında/İskenderiye’de yapılmış.1848’de ”Kardeşlik-Silahsız yarış-Centilmenlik ve Evrensel Barış” projesi olarak kabul edilmiş.Aynı yıl Akdeniz oyunları komitesi kurulmuş.                                                                                                                                                                      

Tabii ki biz burada güreşi ele alacağız.Şanlı tarihimizde;                                                                     

Oyunlarda;Türk bayrağını,defalarca göndere çektiren, İstiklal marşımızı çaldıran,bir kısmı hayatta olmayan kahramanlarımızı size hiç olmaz ise tarihin tozlu sayfalarında yer alan şampiyonlarımızın adlarını hatırlatalım dedik.Hayatta olanları da aynı duygu ve düşüncelerle kaleme aldık.                                                                                                                                                                        

 İşte ALTIN madalya alan güreşçilerimiz.                                                                                                              

1951 İSKENDERİYE;Toplam alınan altın on,güreş sekizini almış.Hasan GEMİCİ/52,Cemil SARIBACAK/57,Bayram ŞİT/63,Tevfik YÜCE/70,Bekir BÜKE/78,İsmet ATLI/87,Bektaş CAN/97,             

Kemal DİŞİÇÜRÜK/+97..                                                                                                                                                               

1955 BARSELONA; Toplam alınan altın sekiz,güreş altısını almış;Ahmet BİLEK/52,Mustafa DAĞISTANLI/57,Rıza DOĞAN/63,Bekir BÜKE/87,Süleyman BAŞTİMUR/97,Hamit KAPLAN/+97

1959 BEYRUT; Toplam alınan altın on üç,güreş on ikisini almış;Dursun Ali Erbaş/52,Rıza DOĞAN/70,Ziya DOĞAN/87,Tevfik KIŞ/97,Mehmet KARTAL/52,Bayram UYSAL/57,Mehmet GOCUR/63,Hilmi Gezici/70,Mahmut ATALAY/78,Ziya DOĞAN/87,Bekir BÜKE/97,Hamit KAPLAN/+87

Devem edecek.

Scroll To Top