Home / HABERLER / 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali başladı
658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali başladı

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali başladı

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali başladı
Bu yıl 658’incisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali, kortej yürüyüşüyle başladı
https://www.aa.com.tr/…/658-tarihi-kirkpinar-yagli-…/1520626
TGF Başkanı Musa AYDIN; Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer aldığına dikkati çeken Aydın,
“Kırkpınar, 658 yıllık medeniyetimiz, kültürümüz.
Aynı zamanda inancımızın bir parçası. Yağlı güreşin en büyük organizasyonu.
– On dakikalık Puanlama Güreşi kaldırıldı.
– Başpehlivan Recep Kara, 2004, 2007, 2008 ve 2016’da şampiyon olduğu Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ nde bu yıl yer almayacağını açıkladı
– Vali Canalp,
burada yaptığı konuşmada, Kırkpınar’ın, Edirne’nin ev sahipliğini yaptığı Türk milletinin en köklü geleneği olduğunu belirtti.
– Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’ın yağlı güreşlerin Olimpiyatı olduğunu söyledi
– Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ise burada ağalık yapmaktan dolayı gurur duyduğunu söyledi
– Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ nin efsane isimlerinin namı, dilden dile dolaşmaya devam ediyor. Rakipsiz Kel Aliço, cihan pehlivanı Koca Yusuf, “Sultanın Aslanı” Adalı Halil, Yenilmez Kurtdereli, yağlanan her pehlivanın örnek aldığı güreşçilerden.
-“Yağlı güreşin olimpiyatı” sayılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni yerinde takip etmek isteyen yerli ve yabancı izleyiciler, otel rezervasyonlarını aylar öncesinden yaptırdı.
– Kırkpınar Efsanesi
On dakikalık Puanlama Güreşi kaldırıldı.
30 dakika sonunda doğrudan altın puana geçilecek.
Kırkpınar, Yağlı Güreş Yönetmeliği’nde yapılan değişikle bu yıl puanlama kaldırıldı. Daha önce 30 dakika serbest güreşiyordu pehlivanlar, yenişemediği takdirde bir 5 dakika su ve yağ molası veriliyordu. Bir 10 dakika puanlama güreşi yapılıyor daha sonra da altın puana geçiliyordu. Bu yıl 40 dakika serbest güreş yapılacak daha sonra hiç ara verilmeden hakem yanında taşıdığı paça bağlarını hemen pehlivanlara bağlayarak direk altın puana geçilecek. Bu güreşlerin hızını da kalitesini de arttıracak.
cuma günü Edirne saray içinde sabah saat 9da minik pehlivanlarla start alacaktır.Saat 10’da ağa karşılaması töreni vardır bu yıl güreşlerin daha kıran kırana geçeceğini ve güreşçi katılımının daha fazla olacağını düşünüyorum.

Tüm güreş severleri saray içine bekliyoruz .
Gelemiyenlerde ekran başında olsunlar .
Pazar günü akşam saat 17 de Kırkpınar baş pehlivanı ve Kırkpınar ağası belli olacak .
Ata sporuna ve bu dualı spora hizmet edenlere teşekkür borçluyuz .

Kırkpınar özüne dönüyor
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Aydın, yağlı güreşi geleneğine uygun hale getirmek için kademeli olarak puanlamayı kaldırmayı düşündüklerini söyledi
https://www.aa.com.tr/…/spor/kirkpinar-ozune-donuyor/1520945
Ankara
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, 5-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer aldığına dikkati çeken Aydın, “Kırkpınar, 658 yıllık medeniyetimiz, kültürümüz. Aynı zamanda inancımızın bir parçası. Yağlı güreşin en büyük organizasyonu. Geçen yıl 2 binin üzerinde pehlivan katıldı. Bu sene yeni bir katılım rekoru kırılacağına inanıyorum.” dedi.
Yağlı güreş seyircisine Kırkpınar’a gösterdikleri ilgi için teşekkür eden Aydın, seyir zevkini daha da artırmak için Kırkpınar’da bu yıl kural değişikliğine gidildiğini hatırlattı.
Aydın, yeni uygulamaya göre pehlivanların 40 dakika serbest güreşeceğini, galip gelenin olmaması durumunda direkt altın puanlamaya geçileceğini belirterek, “Daha önce 30 dakika sonrasında ara veriliyordu. Bu arada her güreşçinin başına en az 5 kişi geliyordu. Arkadaşı, ustası, babası, kardeşi geliyordu. Dolayısıyla Kırkpınar meydanı bir panayır alanına dönüyordu. O kargaşayı, görüntü kirliliğini engellemek için bunu kaldırdık. Aslında geleneğinde bu var. Rakip müsaade ederse yağ, su isteyebilir. Orada bir sıkıntı yok, birkaç kez de alabiliyor. Ancak bu performans sporu. Dayanıklılığı gerektiren bir spor. Bir güreşçi rakibini yormuşsa, tam yeneceği vakit diğer güreşçi, ‘Ben su istiyorum derse.’ bu olmaz. Bu geleneğine de uygun değil.” ifadelerini kullandı.
Yağlı güreşte yapılan oyun tekniklerinin puanlama sistemiyle giderek azaldığına işaret eden Aydın, şöyle devam etti:
“Kademeli olarak puanlamayı kaldırıp yağlı güreşi özüne döndürmek istiyoruz. Yağlı güreş, süre daralınca minder güreşine döndü. Pehlivanlar yarım saat bekliyor, oyun yapmıyor. Yarım saat sonra bir puan alıp işi bitiriyor. Şimdi zaman biraz daha uzayınca özellikle iddialı güreşçiler, o sıcağın altında çok beklemek istemeyecek ve rakiplerini yenmeye çalışacak. Yağlı güreşte iç kazık, paça kazık, dış kazık, sarma, künde, kılçık gibi oyunlarımız yok oldu. Seyir zevki düştü. Süre azalınca güreşçiler, ‘Bir puan alıp galip gelirim, bu teknikleri yapmama, bu kadar enerji harcamama ne gerek var.’ diyor. Dolayısıyla yağlı güreşi, özünden de koparmış oluyoruz. O unuttuğumuz teknikleri yeniden yağlı güreşe kazandırmak istiyoruz.”
Aydın, Balıkesir’de Yağlı Güreş Kurultayı yaptıklarına değinerek, “Güreş ailesinin genel kanaati puanlamanın kalkması yönünde. Biz de hemen bu işlerin olamayacağını, kademeli bir şekilde bunun mümkün olabileceğini düşündük. Bu şekilde yeni bir uygulamaya başladık.” diye konuştu.
“Gerekli önlemleri aldık”
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar’da hakem hatalarının en aza indirilmesi için de gerekli önlemlerin alındığını söyledi.
Aydın, olimpiyatlarda dahi hakem hatalarıyla karşılaşılabildiğini dile getirerek, “İnsanın olduğu yerde hakem hatalarının olmaması mümkün değil. Biz bunu asgariye indirmek istiyoruz. Toplantı yaptık; arkadaşlarla kritik yenişleri birlikte kamerada değerlendirdik. Bir daha böyle bir yanlışların olmaması için gerekli uyarılarda bulunduk. Hemen karar vermemelerini, pozisyonun tekrarını her iki açıdan izleyerek birlikte karar vermelerini söyledik.” değerlendirmesinde bulundu.
Geçen yıl hakem kararıyla haksız bir şekilde yenildiğini savunan Recep Kara’ nın bu yıl Kırkpınar’da güreşmeyeceğini açıklamasıyla ilgili de konuşan Aydın, şunları kaydetti:
“O hatayı yapan hakemleri geçen sene görevden aldık. Merkez Hakem Komitesi’ni değiştirdik.
Bu sene bariz, büyük bir hakem hatası yaşamadan Kırkpınar’ı tamamlayacağımıza inanıyorum. Bunun için gerekli önlemleri aldık. Hakem hatası sadece geçen sene olmadı.
Bu er meydanında sadece Recep Kara’ya haksızlık yapılmadı. Yağlı güreşin içinden olduğum için biliyorum.
Maalesef 1994′ te İrfan Şen ile Cino Mehmet Yılmaz,
2002’de Savaş Yıldırım ile Ahmet Taşçı,
2013′ te Ahmet Kavakçı ile Recep Kara güreşirken de oldu. Tabii olmamasını diliyoruz. Olmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Recep Kara’nın Kırkpınar’a katılmama kararı kendi takdiri.
Geçen sene çok radikal kararla meydan hakemine ve kulede bu güreşi idare eden hakemlere 1 yıl ceza verdik.”

Aydın,
Sarayiçi Er Meydanı’nın henüz yenilenmemesiyle ilgili ise “Çalışmalar devam ediyor. Yağlı güreşe, geleneğimize, yakışır bir er meydanının ihtiyaç olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu konuyla ilgili bakanlığımızın çalışmaları devam ediyor. İnşallah en kısa sürede yenilenir diye düşünüyoruz.” şeklinde görüş belirtti.

Recep Kara Kırkpınar’da güreşmeyecek
Başpehlivan Recep Kara, 2004, 2007, 2008 ve 2016’da şampiyon olduğu Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde bu yıl yer almayacağını açıkladı.

https://www.aa.com.tr/…/recep-kara-kirkpinarda-gure…/1517132
Ordu
Başpehlivan Recep Kara, Ordu Güreş Eğitim Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl yapılan 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde sıkıntı yaşadığını ve 3. turda Ali Gürbüz’e yenildiği maçın çok kötü yönetildiğini savundu.
Yaşananların ardından Merkez Hakem Komitesi’nin görevden alındığını ancak maçın geri gelmediğini belirten Kara,
“Ben de o zaman, ‘Benim için Kırkpınar bitmiştir’ açıklaması yapmıştım. Şahsi kanaatim, bir tepkinin olması lazımdı.
Ben bu yıl hakem hatalarının olmaması adına, pehlivanlarımızın daha iyi şartlarda güreş yapması adına, 2019 Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde güreşmeyeceğim.
Bu bir tepkidir.” diye konuştu.
Spor hayatının devam ettiğini kaydeden Recep Kara, “Önümüzdeki yıl yeni karar alarak bu fikrimi değiştirebilirim. Aldığım kararı gözden geçirebilirim ama 2019 yılı için Recep Kara, Kırkpınar’da güreşmeyecek.” ifadelerini kullandı.
658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni Edirne’ye giderek yerinde takip edeceğini dile getiren Kara, yarışacak sporculara destek olacağını sözlerine ekledi.

Kırkpınar’ın efsane isimleri
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin efsane isimlerinin namı, dilden dile dolaşmaya devam ediyor.
Rakipsiz Kel Aliço,
cihan pehlivanı Koca Yusuf,
“Sultanın Aslanı” Adalı Halil,
Yenilmez Kurtdereli,
yağlanan her pehlivanın örnek aldığı güreşçilerden.
https://www.aa.com.tr/…/spor/kirkpinarin-efsane-isi…/1519482
Edirne
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin efsaneleşen pehlivanları, namlarıyla adından söz ettirken, genç güreşçilere de rol model oluyor.
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 658’inci randevusu 5 Temmuz Cuma günü Sarayiçi Er Meydanı’nda başlayacak. Minik güreşçilerin peşrevleri sonrası güreşe tutuşmalarıyla efsane güreşlerin start alacağı organizasyon, pazar günü başpehlivanın seçileceği güreşlere kadar devam edecek.
İki binin üzerinde pehlivanın ter dökeceği dualı çayırda kispeti giyen her güreşçi, isimleri hala saygıyla anılan efsaneleri anarak güreşe tutuşacak.
Kimi zaman cazgırın manisinde dile gelen, kimi zaman bir pehlivanın duasına anılan rakipsiz Kel Aliço, cihan pehlivanı Koca Yusuf, “Sultanın Aslanı” Adalı Halil, Yenilmez Kurtdereli adları, Kırkpınar’da ölümsüzleşen efsanelerden.
Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun Meydan şiirindeki “Şu yeryüzü er meydanı, Gönül sevmez her meydanı, Yüreksize yorgan döşek, Koç yiğite ver meydanı” sözleri gibi cihanı titreten Türk güreşçilerinin yiğitlikleri, hala dilden dile anlatılmaya devam ediliyor.
Her biri farklı bir özelliğiyle hakkıyla aldığı namı salmaya devam ediyor. Kırkpınar’ın yanı sıra dünyadaki güreşleriyle efsaneleşmiş isimler şöyle:

Kel Aliço
1844 yılında Plevne’de doğdu. Deliorman bölgesinin sert havasıyla güçlenen Kel Aliço, Kırkpınar’da estirdiği hava nedeniyle sarayın dikkatini çekti.
Sultan Abdülaziz’in pehlivanı Kavasoğlu İbrahim’e iyi bir rakip bulunması amacıyla başlatılan çalışmayla saraya gitti, güreşteki mahareti sayesinde saray başpehlivanı oldu. Kel Aliço, padişah Abdülazizle de güreşti.
Kırkpınar’da başpehlivanlığı 27 kez üst üste kimseye kaptırmadı. “Ustaların ustası” namıyla bilinen Kel Aliço, Kırkpınar’da fenomen olan efsanelerin en ünlüsüdür. İnatçılığı, acımasızlığıyla bir namı da gaddar olan Kel Aliço, el ense ve tırpan ustasıdır.
Çırağı Koca Yusuf’un meydan okumasıyla son meydana çıkışında Kel Aliço’nun yaşı 70, çırağı Koca Yusuf’un yaşı ise 45’ti. Yaşına rağmen uzun süre güreş tuttuğu çırağını yendi. Koca Yusuf’un elini öpmesi ile güreşte jübilesini o gün yaptı.
Saçının azlığından dolayı “kel” güreşteki sertliğinden “gaddar” olarak adınla Kel Aliço, 75 yaşında daha sonra adı verilecek İpsala’nın Kel Aliço pehlivan köyünde vefat etti.

Koca Yusuf
Şumnu kasabasında 1857 yılında doğdu. Atadan güreşçi Yusuf pehlivan, Dursun pehlivan ve Kel İsmail’den ilk güreş eğitimini aldı.
Kırkpınar’ın rekoru kırılamayan başpehlivanlarından Gaddar Kel Aliço ile güreşinde berabere kaldı. Kırkpınar’a ilk kez 1882 yılında katıldı.
Namı arttıkça hem Fransa hem de Amerika’da güreşlere davet edildi, orada da meydanı rakiplerine dar eden Koca Yusuf, 1898 Amerika’daki güreşten dönerken bindiği geminin Sable Adası’nda batması sonucu yaşamını yitirdi.
“Türk gibi güçlü” sözü Koca Yusuf’un güreşlerini seyreden Fransızların deyimleri arasına girdi.

Adalı Halil
Adaiçi köyünde 1866 yılında doğan Adalı Halil, harman yerinde akranlarını yenerek başladığı güreşinde önce köy düğün meydanlarında daha sonra da Kırkpınar meydanında boy gösterdi.
Kel Aliço’yla 5 buçuk saat yaptığı güreş, kendisine Aliço’nun çırağı olması noktasında başarının kapısını araladı.
Kel Aliço’dan öğrendiği taktiklerle hem yurt içi hem yurt dışında meydanı rakiplerine dar etti, 18 kez Kırkpınar Başpehlivanı oldu.
“Sultanın Aslanı, Edirne Aslanı” unvanları yakıştırılan Adalı Halil, Koca Yusuf’un estirdiği deniz aşırı namı devam ettirdi. Paris, Viyana’daki namlı güreşleri yanı sıra Şikago’da rakibinin kemiğini kırmasıyla daha da ünlendi.
Güreşi bırakması sonrası Edirne Tütün İdaresi’nde müstahdemlik yapan Koca Yusuf 1927’de vefat etti.

Kurtdereli Mehmet
Kurtdereli Mehmet, Osmanlı topraklarından olan şimdilerde Bulgaristan sınırlarındaki Tırnova’da 1872 yılında doğdu.
Adalı Halil ve Kara Osman’ı 1899 Kırkpınarı’nda yenerek başpehlivan oldu. Kurtdereli Mehmet, Avrupa’da da güreşti dünya şampiyonu oldu.
Sultan 2. Abdülhamit ve Sultan Mehmet Reşat’ın madalya ile ödüllendirdiği Kurtdereli, 1911 yılında Taksim Talimhane Güreşlerinde rahatsızlıklarına rağmen İngiliz, Hollanda ve Macar güreşçileri yenerek “Cihan Şampiyonu” unvanını kazandı. Son güreşlerini bu yılda yapan Kurtdereli, kispetini Kabe’ye bir pehlivan aracılığıyla yollayıp er meydanlarından çekildi.
Güreşten sonra başhakemlikler yapan Kurtdereli’nin Anadolu Ajansı’na verdiği mülakatta “Güreşirken bütün Türk milletini arkamda hisseder ve onun şerefini korumak için her şeyi yapardım. Ve sanki bütün Türk milletinin kuvvetinin arkamdan dayandığını hissederdim.” sözünü okuyan Büyük Önder Mustafa Kemal, Kurtdereli’ye yazdığı övgü dolu mektup ve 1000 lira para ödüllü zarfı kendisine Salih Bozok ve Kılıç Ali ile ulaştırır.
Kurtdereli, Atatürk’ün mektubunu göz yaşlarıyla okur.
Namlı bu pehlivanların dışında iri cüssesiyle anılan Filiz Nurullah, Hergeleci İbrahim, Çolak Mümin Molla, Er Sultan, Filibeli Kara Ahmet, Hançoğlu İbrahim, İpçi Hüseyin, Kara Ahmet, Katrancı Mehmet, Kavasoğlu İbrahim, Kazıkçı Kara Bekir, Nakkaşlı Eyüp, Şamdancıbaşı Kara İbo da hala güreş taktikleri ve kişilikleriyle güreş camiasında konuşulan isimlerden.

Kırkpınar zamanı Edirne’de yer bulmak imkansız’
Edirne’de 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi otellerdeki doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.
https://www.aa.com.tr/…/kirkpinar-zamani-edirnede-y…/1519439
dirne
Edirne’de 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi oteller doldu.
658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 5 Temmuz Cuma günü Er Meydanı’nda başlayacak.
“Yağlı güreşin olimpiyatı” sayılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni yerinde takip etmek isteyen yerli ve yabancı izleyiciler, otel rezervasyonlarını aylar öncesinden yaptırdı.
Otellerde yer bulamayanlar ise kente yakın ilçeler ile Kırklareli’nden rezervasyon yaptırmaya başladı. Konaklama için bütçe ayırmayan ve yer bulamayan güreşseverler ise bu yıl da yeşil alan ve parklarda kalacak.

“Oteller full”

Türkiye Otelciler Birliği Edirne Temsilcisi Gökhan Balta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırkpınar’a yoğun talep nedeniyle kentteki turistik tesislerin dolduğunu söyledi.
Kırkpınar’ın binlerce turisti kente çektiğini belirten Balta, “Her Kırkpınar’da olduğu gibi bu yıl da otellerdeki doluluk oranı yüzde 100’e ulaşmış durumda. Özellikle 5 ve 6 Temmuz’da Edirne’de yer bulmak imkansız durumda. Bu, sektör açısında sevindirici bir durum.” dedi.

“Kırkpınar, Edirne’ye çok güzel ekonomik katkı sağlıyor”
Kırkpınar’ın kentin ekonomisini canlandırdığını dile getiren Balta, şunları kaydetti:
“Otellerimizde yaklaşık 2 bin 500 yatak kapasitesi var. Bunun yanında misafirhaneler ve pansiyonlarla bu sayı daha artıyor. Edirne’deki tüm turistik tesisler ve misafirhaneler dolmuş durumda. Bunun yanında çevre ilçeler ve Kırklareli’ndeki tesisler de bu yoğunluktan faydalanıyor. Oralarda da doluluk oranları artmış durumda. Kırkpınar, Edirne’ye çok güzel ekonomik katkı sağlıyor. Konaklama ve yiyecek sektörü başta olmak üzere kent genelindeki tüm işletmelerin işlerini artırıyor. Biz de misafirlerimize en iyi hizmeti verme noktasında elimizden geleni yapacağız. Valilik, belediye ve diğer paydaşlar olarak hazırız. Güzel bir Kırkpınar geçmesini diliyorum.”
http://www.edirnekirkpinar.com/tr/anasayfa

Kırkpınar Efsanesi
Yöre: Edirne
Rumeli’ye geçen kırk akıncı Edirne yakınlarında Ahır Köy çayırlığında güreşe tutuşur. Bunlardan ikisi güreşi gece yarısına kadar sürdürür. Bir türlü yenişemeyip son nefeslerini verirler. Arkadaşları onların mezarlarını hazırlayıp yan yana gömerler. Daha sonra sefer dönüşünde bu iki yiğidin mezarların yerlerinde gür bir pınarın aktığını görürler. Yöreye ilk ayak basan kırk yiğidin anısına buraya Kırkpınar adı verilir. Ayrıca kırk sayısının kültürümüzde kutsal bir yeri vardır. [1] Diğer bir varyanta göre 1346’da Orhan Gazi’nin Rumeli’yi ele geçirmek için düzenlediği seferler sırasında, büyük oğlu Süleyman Paşa 40 askerle Bizanslılar’a ait Domuzhisar’ın üzerine yürür. Baskınla burasını ele geçirirler. Öteki hisarların da ele geçirilmesinden sonra, 40 kişilik öncü birlik geri dönerler ve şimdi Yunanistan’ın topraklarında kalan Samona’da mola verirler. 40 cengaver burada güreşe tutuşurlar. Saatlerce süren güreşlerde, adlarının Ali ile Selim olduğu rivayet edilen iki kardeşin bir türlü yenişemedikleri görülür.
Daha sonra bir Hıdrellez gününde, Edirne yakınlarındaki Ahıköy çayırında aynı çift yeniden güreşe tutuşurlar. Bütün bir gün güreşmelerine rağmen yine yenişemeyen kardeş pehlivanlar, gece boyunca da mum ve fener ışığında mücadelelerini sürdürmeye devam ederler. Ancak solukları kesilerek oldukları yerde can verirler.

Arkadaşları onları aynı yerdeki bir incir ağacının altına gömerek oradan ayrılırlar. Yıllar sonra ise aynı yere gittiklerinde iki pehlivanın mezarlarının bulunduğu yerde gür bir pınar görürler. Bundan sonra halk orada yatanların anısına o yöreye, “Kırkpınar” adını verirler.

I. Murat, Edirne’nin alınmasından sonra Edirne’de güreşçiler tekkesi kurmuş ve bundan böyle de her sene güreş yapılması bir gelenek haline gelmiştir.

Bir başka iddiaya göre ise Kırpınar Güreşleri’nin tarihçesi çok daha öncesine dayanır. M. Atıf Kahraman’ın aktardığına göre Sarı Saltuk Bizans’ın ve Bulgarların içinde bulunduğu karmaşadan yararlanarak 1261’de Edirne’yi Bulgarlardan aldı. Sarı Saltuk 40 yıl Edirne’de kaldıktan sonra Dobruca’ya gitmek zorunda kaldı ve burada vefat etti. Bunun üzerine Bizans hükümdarı Andronikos, oğlunu Edirne’ye vali yaptı. Bu iddiaya göre kendisi de bir pehlivan olan Sarı Saltuk Osmanlılardan önce Kırkpınar Güreşleri’ni ilk düzenleyen kişidir. [2] Kaynaklar
[1] www.edirnekirkpinar.com/kirkpinar_efsanesi.htm
[2] tr.wikipedia.org/wiki/Kırkpınar_Yağlı_Güreşleri
http://yagligures.blogspot.com/p/baspehlivanlar.html

Vali Canalp,
burada yaptığı konuşmada, Kırkpınar’ın, Edirne’nin ev sahipliğini yaptığı Türk milletinin en köklü geleneği olduğunu belirtti.
Kırkpınar’ın insanlığın en köklü mirası olduğunu vurgulayan Vali Canalp, “Bu köklü geleneği bizler atalarımızdan emanet aldık, bu emaneti de elimizden geldiği şekilde bizden sonraki nesillere intikal ettireceğiz. En şanlı ve en heyecanlı şekilde bizden sonraki nesillere devredeceğiz.” diye konuştu.
Güreş sporunun Türk milletiyle özdeşleştiğini anlatan Vali Canalp, özellikle yağlı güreşte bu işin şampiyonluğunu Türkiye ve Edirne’nin yaptığını vurguladı.
Vali Canalp, bu tür etkinliklerin turizm açısından da çok etkili olduğunu belirterek, kente gelen turist sayısının sürekli artış gösterdiğini sözlerine ekledi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’ın yağlı güreşlerin olimpiyatı olduğunu söyledi.
Kırkpınar’ın, dünyanın en eski spor organizasyonlarından olduğuna değinen Gürkan, “Kırkpınar, 658 yıldır dünyada hiçbir etkinliğe nasip olmayacak şekilde yoklukta da varlıkta da savaşta da barışta da her ne olursa olsun kesintisiz devam etmiştir. Kırkpınar’ı bu kadar efsane yapan, UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne sokan bu özelliğidir.” ifadelerini kullandı.

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ise burada ağalık yapmaktan dolayı gurur duyduğunu söyledi.
Ata sporu güreşi çok sevdiğini anlatan Selim, “Edirne’yi seven, ata sporunu seven, peygamber sporunu seven ve buna da layık olan bir kardeşim çıkarsa ağalığı vereceğimi söylemiştim. Biz, ata sporumuzu da Edirne’yi de çok seviyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 5 Temmuz’da başlayacak.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top