Home / HABERLER / 6.SEKA PARK Altın Kemer Yağlı Güreşleri “
6.SEKA PARK Altın Kemer Yağlı Güreşleri  “

6.SEKA PARK Altın Kemer Yağlı Güreşleri “

Kocaeli’de güreş heyecanı başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince düzenlenecek “6. Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri” 31 Mayıs’ta başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Seka Park’ta düzenlediği basın toplantısında, gelenekselleşen etkinliğin Seka Park Uçurtma Tepesi’nin önünde başlayacağını söyledi. 

Yaklaşık 700 pehlivanın katılacağı güreşlerde 33 ünlü başpehlivanın da kispet giyeceğini dile getiren Büyükakın, “Başpehlivana verilen altın kemer, kendisine ait olacak ve Kırkpınar’daki gibi 3 kez kazanma şartı bulunmayacak. Kemerde yağlı güreşler ve Kocaeli’ye özgü motifler olacak” şeklinde konuştu.

Büyükakın, boy atlama kuralının Kırkpınar’a özgü olduğunu ama Türkiye Güreş Federasyonunun aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 3 büyük güreş etkinliğine bu hakkı tanıdığına dikkati çekerek, “Bu yılki güreşlerde ilk yaşanacak. Küçük orta küçük boyda ilk sekiz, küçük orta büyük boyda ilk dört ve büyük ortada ilk ikiye giren pehlivanlar, Kırkpınar’da üst boyda güreşme hakkına sahip olacak” ifadesini kullandı.

Bu yılki güreşleri kentte birçok şampiyon pehlivan yetiştiren Vedat Özkan anısına düzenleyeceklerini vurgulayan Büyükakın, güreşlerde birinciye altın, ikinciye gümüş, üçüncü ve dördüncüye de bronz madalya verileceğini kaydetti.

Büyükakın, tarihi Kırkpınar Güreşleri ile rekabet etmeye çalışmadıklarını, amaçlarının “Kırkpınar’a giden yol, Seka Park Güreşleri’nden geçer” algısı oluşturmak istediklerini sözlerine ekledi.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top