Bu yıl 655. kez düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 22 Temmuz Cuma günü başlıyor.

3 gün boyunca çayıra çıkacak pehlivanlar kıyasıya bir mücadele verecek. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan, 24 Temmuz Pazar günü Sarayiçi Güreş Sahası’nda yapılacak final güreşiyle belli olacak. Ayrıca bu yıl Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde çeşitli etkinlikler ve konserlerin verilmesi planlanırken, yaşanan hain darbe girişiminde şehit düşen vatandaş, polis ve askerlere saygı nedeniyle bu organizasyonların iptal edildiği açıklandı.

655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 22-24 Temmuz tarihleri arasında Edirne Sarayiçi’ndeki güreş sahasında düzenlenecek. Bu yıl rekor seviyede katılımın gerçekleşeceği güreşlerde yaklaşık 2 bin pehlivan ‘Er Meydanı’na çıkacak. Kırkpınar’da geçen yıl 54 olan Başpehlivan güreşlerinde ise bu yıl pehlivan sayısı 56’ya yükseldi.

ALTIN KEMER YILI DEĞİL

Kırkpınar’da kurallar gereği altın kemerin ebedi sahibi olunması için bir başpehlivanın üst üste üç kez, ‘Kırkpınar Başpehlivanı’ unvanını alması gerekiyor.

Geçen yıl başpehlivan olan Antalyalı Orhan Okulu, rakiplerine oranla altın kemere en yakın aday olarak gösteriliyor. Okulu’nun altın kemerin ebedi sahibi olabilme iddiasını sürdürmesi için bu yıl da başpehlivan olarak serisini 2 şampiyonluğa çıkarması gerekiyor.

ALİ GÜRBÜZ’ÜN CEZASI BİTTİ

652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde üst üste üçüncü kez başpehlivan olarak altın kemerin daimi sahipliğine hak kazanan, fakat dopingli çıkmasından dolayı altın kemeri iade etmesine karar verilen Antalyalı Ali Gürbüz’e verilen men cezası bu yıl sona erdi.

1988 Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olan ve daha sonra genç yaşta hayatını kaybeden Recep Gürbüz’ün oğlu olan Ali Gürbüz, tekniği ve müsabakalarda sergilediği oyunlarıyla güreş severlerin favori isimlerinden biri olarak gösteriliyor. Cezası bittiği için 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Ali Gürbüz’ün Kırkpınar çayırına dönmesi, Er Meydanı’nda rekabetin kızışacağı yönünde değerlendiriliyor.

EĞLENCELER İPTAL EDİLDİ

Öte yandan Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı haftada düzenlenen kültürel etkinlikler iptal edildi.

Çeşitli etkinliklerin yapılması ve Sertab Erener, Hakan Altun, Hüsnü Şenlendirici, Ziynet Sali ve Ayla Çelik gibi ünlü sanatçıların vatandaşlara konser vermesi planlanıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan hain darbe girişiminde şehit düşen vatandaş, polis ve askerlere saygı nedeniyle tüm bu etkinliklerin iptal edildiği duyuruldu.

BAŞKAN AYDIN: KIRKPINAR, YAĞLI GÜREŞİN ZİRVESİ

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar’ın yağlı güreş turnuvalarının zirvesi olduğunu belirterek, “Bu yıl Kırkpınar Yağlı Güreşlerimiz çok heyecanlı ve çekişmeli olacak. Tüm vatandaşlarımızı bu heyecan dolu güreşlerimizi izlemeye davet ediyorum. Turnuvaya katılacak tüm güreşçilerimize de başarılar diliyorum.” dedi.

Bu yıl Tarihi Kırkpınar’da başa güreşecek bazı eski başpehlivanların isimleri şöyle: Orhan Okulu, Recep Kara, Ali Gürbüz, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil, Fatih Atlı, Şaban Yılmaz.

İŞTE KIRKPINAR EFSANESİNİN TARİHİ

Tarihi kaynaklara göre, Rumeli’nin fethini gerçekleştirecek akıncı birliklerinin öncü kuvvetlerini oluşturan 40 namlı asker, mola zamanlarında hem eğlenmek, hem de kuvvetten düşmemek için bir anlamda idman saydıkları güreşe tutuşurlar.

Yine bir mola sırasında Edirne yakınlarındaki Ahıköy’de Ali ve Selim adındaki iki kardeş, saatlerce güreşmelerine rağmen yenişemez ve ısrarla birbirini kündeye getirmek üzere verdikleri mücadelede her ikisi de oldukları yerde canlarını verir.

Akıncılar, iki kardeşi bir söğüt ağacının altına gömerek, vazifeleri gereği yollarına devam eder. Yıllar sonra akıncılar, arkadaşlarının mezarını ziyaret için gittiklerinde iki pehlivanın mezarlarının bulunduğu yerde bir pınar görürler ve burası bundan sonra Kırkpınar olarak anılmaya başlar

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top