Home / FILA / The U.S., Iranian, and Russian wrestling teams are set to square-off Wednesday at New York’s historic Grand Central Station for “The Rumble on the Rails,” in hopes that their competitive cooperation can save their beloved sport from being removed from the 2020 Olympic Games.
The U.S., Iranian, and Russian wrestling teams are set to square-off Wednesday at New York’s historic Grand Central Station for “The Rumble on the Rails,” in hopes that their competitive cooperation can save their beloved sport from being removed from the 2020 Olympic Games.

The U.S., Iranian, and Russian wrestling teams are set to square-off Wednesday at New York’s historic Grand Central Station for “The Rumble on the Rails,” in hopes that their competitive cooperation can save their beloved sport from being removed from the 2020 Olympic Games.

Get ready for the “Rumble on the Rails”Matthew Kitchen

May 14, 2013, 11:49 AM EDT

Matt Kryger-USA TODAY Sports

The U.S., Iranian, and Russian wrestling teams are set to square-off Wednesday at New York’s historic Grand Central Station for “The Rumble on the Rails,” in hopes that their competitive cooperation can save their beloved sport from being removed from the 2020 Olympic Games.

“In this crisis, we all stick together.

Wrestlers maybe can do, sometimes, what politicians cannot,” FILA President Nenad Lalovic told the AP.

“We love our sport, and we are united to save it.”

Wrestling was recommended for removal during an IOC vote in February, where it was last in all five rounds after executive board members scrutinized everything from ticket sales, to anti-doping policies, TV ratings, and worldwide popularity.

But a community of Olympic, amateur, pro wrestlers, and MMA fighters have rallied around the effort to #KeepOlympicWrestling.

Now the three teams, which combined for 21 medals in London last summer, including nine gold, will attempt to show the world why their sport deserves to be in the Games.

The athletes will also hold a pre-meet press conference at the United Nations before heading down the street to compete at Grand Central Station’s Vanderbilt Hall for the competition, which will include a dual freestyle meet between the U.S. and Iran followed by a meet between the U.S.

 and Russia featuring both freestyle and Greco-Roman.

 USA Wrestling is also planning to include some rules changes as part of an international effort to show how the sport can evolve for a new audience.

The event will be the first time the Iranian team competed on American soil in ten years. The two teams wrestled at a meet in Tehran back in February, with the American team shaking hands and taking pictures with President Mahmoud Ahmadinejad at an awards ceremony after the event.

Relations between Iran and the U.S. have been fractured since protestors stormed the American embassy and held 52 people hostage in 1979. But they’re standing “arm-in-arm” for the sake of wrestling.

“It is an exciting opportunity for wrestling to show the world its ability to bring together nations of different political, cultural and geographic backgrounds,” USA Wrestling’s Rich Bender said last month.

Wrestling’s efforts have been compared to the famous “Ping-pong Diplomacy” of the early-1970s, when U.S. and Chinese players competed against one another in friendly tournaments that are believed to have paved the way for then President Nixon to visit Beijing.

Wrestling fans can catch “The Rumble on the Rails” live on NBC Sports Network Wednesday at 3:30 p.m. ET, and a dual meet between the U.S. and Russia on Universal Sports Wednesday at 6:00 p.m. ET

Matthew Mutfak “Ruby on Rumble” için hazır olun
May 14, 2013, 11:49 EDT
Matt Kryger-USA TODAY Spor
ABD, İran ve Rus güreş ekipleri rekabetçi işbirliği 2020 Olimpiyat kaldırıldı olmaktan sevdikleri spor kaydedebilirsiniz umuduyla “Ruby on Rumble,” New York’un tarihi Grand Central Station kare-off Çarşamba ayarlanır Oyunlar.
“Bu krizde, biz hep birlikte sopa.
Güreşçiler belki ne politikacılar, “FILA Başkanı Nenad Laloviç AP’ye verdiği demeçte değil, bazen, yapabilirsiniz.
“Biz spor seviyorum, ve bunu kaydetmek için birleştirilmiştir.”
Güreş yönetim kurulu üyeleri anti-doping politikaları, TV derecelendirme ve dünya çapında popülerlik, bilet satış her şeyi mercek altına sonra beş turda son olarak Şubat ayında bir IOC oy sırasında kaldırılması için tavsiye edilmiştir.
Ama Olimpiyat, amatör, profesyonel güreşçi, ve MMA savaşçı bir topluluk # KeepOlympicWrestling için çaba etrafında yürüdü var.
Şimdi dokuz altın dahil, geçen yaz Londra’da 21 madalya için kombine üç takım, kendi spor Oyunları olmayı hak ediyor neden dünya göstermeye çalışır.
Sporcular da bir çift serbest ABD ve İran arasındaki araya içerecektir yarışma için Grand Central Station Vanderbilt Salonu’nda rekabet için caddeden aşağı gitmeden önce Birleşmiş Milletler’de bir ön karşılamak basın toplantısı düzenleyecek bir arasında karşılamak takip Amerika
 ve Rusya serbest ve Greko-Romen hem de sahip.
 ABD Güreş da spor yeni bir kitle için gelişmeye nasıl göstermek için uluslararası çabaların bir parçası olarak bazı kurallar değişiklikleri de planlıyor.
Olay İran ekibi on yılda Amerikan topraklarında yarıştı ilk kez olacak. Bir Amerikan ekibi olaydan sonra bir ödül töreninde el sıkışan ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile fotoğraf alarak, Şubat ayında Tahran’da bir araya de çekişti iki takım.
Protestocular Amerikan büyükelçiliği baskın ve 1979 yılında rehin 52 kişi düzenlenen beri İran ve ABD arasındaki ilişkiler kırık edilmiştir. Ama güreş uğruna “kol-in-kol” duruyoruz.
“Bu dünya farklı, siyasi, kültürel ve coğrafi kökenden ulusları bir araya getirme yeteneğini göstermek için güreş için heyecan verici bir fırsattır,” ABD Güreş en zengin Bender geçen ay söyledi.
ABD ve Çin oyuncular daha sonra Başkan Nixon Pekin ziyaret etmek için asfalt yolu olduğuna inanılmaktadır dostu turnuvalarda birbirlerine karşı yarıştı zaman güreş çabaları erken 1970’lerin ünlü “Ping-pong Diplomasisi”, ile karşılaştırılmıştır.
Hayranları güreş “Ruby on Rumble” yakalamak 15:30 ET NBC Sports Network Çarşamba günü yaşamak ve bir çift 18:00 ET Universal Sports Çarşamba günü ABD ve Rusya arasında karşılayabilir

Scroll To Top